הון – שלטון – משה ליאון

"אני עוסק כבר הרבה שנים בהון-שלטון, ומעולם לא ראיתי אותו בפעולה כמו בהצעת החוק הזאת", אמר לפני כשעה ח"כ מיקי רוזנטל, אחד מיוזמי הצעת חוק "לבנת פורן" על קבורת ההצעה ברגע האחרון, לאחר שעברה חודשים של דיונים ואישור סופי בוועדות. "היה פה מסע לחצים חסר תקדים כדי לקבור את ההצעה, שכלל שלוש חברות לובינג ושתי חברות יח"צ, והשתתפו בו בין היתר דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים; נורית אלשטיין, לשעבר היועצת המשפטית של הכנסת; עובד יחזקאל, מזכיר הממשלה לשעבר; ועשרות לוביסטים"

ההצעה, שהייתה אמורה להגביל את רווחי החברות ועורכי הדין המייצגים אזרחים בפני הביטוח הלאומי, קודמה על ידי רוזנטל, חיים כץ, אורלי לוי אבקסיס, אילן גילאון וקארין אלהרר. כבר בדיון האחרון (http://hamishmar.org.il/avoda031214) כץ הודה בגלוי על הלחצים העצומים שמופעלים על חברי הוועדה שבראשותו. "אני לא זוכר דבר כזה", הוא אמר. והנה – הפלא ופלא, היום הודיע בהפתעה יו"ר הקואליציה זאב אלקין שההצעה לא תעלה להצבעה, כי "יש סיעה שמתנגדת", מבלי שהסכים לחשוף מי זו הסיעה.

היום, במסיבת עיתונאים, חשף רוזנטל בדיוק מי הפעילו לחץ מאחורי הקלעים ואיך הם הצליחו לקבור הצעת חוק חשובה בניגוד לכל כללי מנהג תקין ולמרות שהובטח לה רוב ברור במליאת הכנסת. "אחד הלוביסטים שנשכר היה משה ליאון, מי שהתמודד בעבר על ראשות עיריית ירושלים מטעמו של אביגדור ליברמן. משה ליאון קיבל 150 אלף שקל מהחברות למימוש זכויות, דיבר עם מקורבו ליברמן – שלא מכיר בכלל את הצעת החוק המדוברת – וכך, אתמול בלילה, הורה שר החוץ לדחות את החוק בוועדת הכנסת, למרות שחברת מפלגתו אורלי לוי אבקסיס חתומה על החוק ושותפה מלאה לו, ולמרות שהחוק מקובל על כל חלקי הבית". ליברמן, אומר רוזנטל, הפיל הצעת החוק שזוכה לתמיכה חוצת מפלגות בכנסת, רק כדי לרצות את מקורבו משה ליאון.

לא רק זה – רוזנטל מספר גם ש"חברות מימוש הזכויות" (לבנת פורן, זכותי, אורפז וכו') ניסו לתרום כסף לאחד הארגונים החברתיים בתמורה לכך שישנה את דעתו ויתנגד להצעה בדיוני הוועדה, אבל נציג הארגון סרב. את ארגוני הנכים, הוא אומר, החברות הצליחו לקנות בכסף (הצגנו כבר את המעורבות שלהן פה http://goo.gl/AXx6qP).

לא רק זה 2# – רוזנטל ציין כי אחד מהנציגים שדיברו בדיוני הוועדה כנגד הצעת החוק הוא נשיא לשכת רואי החשבון, דודי גולדברג. במקרה, ובהפתעה גמורה, דודי גולדברג הוא השותף של משה ליאון במשרד רואי החשבון ליאון, אורליצקי ושות'. הוא החליט לא לחשוף זאת לוועדה.

אז מה היה לנו פה? לדברי ח"כ רוזנטל, הצעת חוק חברתית וחשובה מקודמת במשך כמה חודשים, מנוסחת בשיתוף פעולה עם משרדי הממשלה ועל בסיס נתוני מחקרים, מאושרת בוועדת העבודה והרווחה ומתוכננת להיות מאושרת ברוב גדול בכנסת. במשך כל הזמן הזה, החברות שעליהן ישפיע החוק מפעילות מכבש לחצים על חברי הכנסת ומוציאות סכומי כסף ענקיים כדי למנוע את ההצעה. כשגם זה לא עובד – מתקשר משה ליאון, לוביסט בשכר של החברות, לשר החוץ אביגדור ליברמן, ליברמן מתקשר לחברי סיעתו, וברגע אחד כל המאמץ נזרק לפח.

כמו שאמר רוזנטל: "נדיר מאוד שאפשר לראות איך ההון קונה את השלטון". לפי דבריו במסיבת העיתונאים היום, בהצעת החוק הזו – נראה שזה קרה.

הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון מס' 159) (הגבלת תשלום בעד טיפול בתביעה), התשע"ד 2014 היא חלק מהחוקים הנמצאים במעקב המשמר החברתי בחורף 2015.

לחצו על התמונה למידע נוסף.

חוקים-במעקב-צמוד-באנר

סופה של הכנסת ה-19 – לקריאה נוספת:

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs