הבנקים הישראלים עברו על החוק האמריקאי, והציבור ישלם את הקנס
(צילום: Flickr / Yossi Gurvitz)

הבנקים הישראלים עברו על החוק האמריקאי, והציבור ישלם את הקנס

ועדה: ועדת הכלכלה; נוכחים: אבישי ברוורמן, זהבה גלאון

כמות ההטחות וההבטחות שסביבנו לא מותירה מקום לספק – הבחירות בפתח. אבל רגע לפני שהכנסת מתפזרת התכנסה ועדת הכלכלה (10/12/14) לדון בנושא חשוב. הרשויות האמריקאיות מנהלות חקירות נגד מספר בנקים על העלמת מיסים של אזרחים אמריקאים בחשבונות זרים – בין הבנקים הנחקרים נמצאים גם בנק לאומי ושלוחות של פועלים ומזרחי טפחות. נציגי הציבור הנוכחים בדיון: ח"כ זהבה גלאון ויו"ר הוועדה אבישי ברוורמן, שהסכים לדון בנושא לאחר שיו"ר ועדת הכספים (ניסן סלומינסקי) סירב לעשות זאת.

בוועדה נכחו נציגי הבנקים והמפקח על הבנקים, שהסבירו בגדול שהסיפור האמתי הוא שממשלת ארה"ב שינתה את החוקים והגבירה את האכיפה. מדובר במהלך קיצוני שתקף את גדולי הבנקים בעולם. הובהר שאין כאן מזימה של הבנקאות הישראלית לרמות את שלטון המס בארה"ב, וכי מדובר בתופעה בינ"ל שהיא תוצאה של שינוי תפיסה של ארה"ב. בהקשר הזה שאלה חברת הכנסת גלאון "זה שכולם עושים את זה, אומר שזה כשר?", אך לא הורחב הדיון בנושא. היועץ המשפטי של בנק לאומי הסביר לוועדה שכרגע האפשרות הטובה ביותר היא להגיע להסדר טיעון עם ממשלת ארה"ב ולשלם קנס העומד על כ-1.4 מיליארד שקל, שהם כ-4 אחוז מסך ההון.

כאן אנחנו מגיעים לבעיה האמתית. אפשר להתווכח בשאלה האם החזקת החשבונות האמריקאים היה מעשה לגיטימי או לא, אך על דבר אחד אין עוררין – בעוד בכירי הבנקים חזרו הביתה עם בונוסים שמנים, לקוחות לאומי ומשלמי המסים לא הרוויחו דבר מהחשבונות האמריקאים, אך הם אלה שישלמו את המחיר. על כך אמרה גלאון: "הדבר שהכי מקומם אותי – זה לא נעשה בתום לב. נושאי משרה בבנק העלימו עין, יש לא מעט בכירים שמכהנים היום שהיו חלק מזה. צריך לדרוש אחריות אישית על מי שהיה חלק מהסיפור הזה! לא יכול להיות שהאנשים האלה נשאו במשרות בכירות, הלכו הביתה עם בונוסים שמנים והציבור נשאר לשלם את המחיר".

המפקח על הבנקים הבטיח שבתום הליך החקירה של ארה"ב והסדר הטיעון תתבצע גם חקירה בארץ. כעת נותר רק לראות האם דרישתה של ח"כ גלאון להטלת אחריות אישית תתקבל, והאם בעלי המשרות יבינו כי על טעויות משלמים. ולא רק הציבור.

סופה של הכנסת ה-19 – לקריאה נוספת:

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs