שכר טרחה ללא טרחה: ההצעה שתגביל את עושק ניצולי השואה

ועדה: ועדת החוקה, חוק ומשפט; נוכחים: יצחק כהן, אורי מקלב, דוד רותם

ביום ג' האחרון (09/12/14), יום לאחר ההחלטה על פיזורה הסופי של הכנסת, כונסה ועדת חוקה, חוק ומשפט לדיון בהצעת החוק להגבלת שכר טרחת עורך דין וגבייתו באמצעות ההוצאה לפועל (קביעת זכאות לתגמולים של ניצולי שואה לפי  החלטה מינהלית). ההצעה קובעת כי במצב בו אוכלוסייה שלמה, כגון יוצאי לוב, מוכרת כזכאית לתגמולים של ניצולי שואה מהביטוח הלאומי וכאשר התביעה לתגמולים אלה מסתכמת אך ורק במילוי טפסים, אזי נותני השרות יוכלו לגבות סכום מקסימלי של 150 שקל על ניהול התביעה. זאת, להבדיל מתביעה בה עורך הדין מייצג מקרה של ניצול שואה ספציפי (מקרה שאינו בא כחלק מתביעה קבוצתית), אז מוגדר בחוק סכום מקסימלי של 7,013 שקל. קראו את פירוש הצעת החוק בשפה פשוטה

כיום, דורשים המייצגים בפני הביטוח הלאומי את הסכום המקסימלי לייצוג תביעה (7,013 שקל), אפילו כאשר כל מורכבותה של התביעה הוא מילוי טפסים. כך, שהרבה מניצולי שואה מגיעים למצב בו בשל הסכום הגבוה והמוגזם בהחלט, הם נכנסים לחובות עד כדי הוצאה לפועל. הצעת החוק עברה בקריאה טרומית ב-26 לנובמבר.

"רדיפה חסרת לב של ניצולי שואה אומללים!". הדיון בוועדת החוקה

את הדיון פתח יו"ר הוועדה ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו): "בוקר טוב, אנו דנים היום בחוק הגבלת שכר טרחת עורך דין המייצג זכאי לגמלת ניצולי שואה".

המשיך ח"כ יצחק כהן (ש"ס): "מדובר כאן על אנשים קשישים עם קושי פיזי ונפשי, זאת רדיפה חסרת לב אחרי ניצולי שואה אומללים! אוכלוסייה שהולכת ונעלמת, כאן כל יום הוא קריטי. אני רוצה לגמור עם הסיפור הזה! מיליונים לוקחים לניצולי שואה! עושקים אותם עד כדי הוצאה לפועל!"

שרה זילברשטיין, מהמשרד לאזרחים ותיקים, אמרה שרבים מניצולי השואה אינם יודעים שקיימים ארגונים ועמותות אשר עוסקים בסיוע משפטי ללא תשלום. ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) הוסיף: "בן אדם שלא יודע שמגיע לו סיוע, פונה לעורך דין. ב-150 שקל אף עורך דין לא ירצה לטפל בזה".

עו"ד דוד ידיד פנה בכעס רב אל חברי הכנסת הנוכחים בדיון: "בכל מצב כל תביעה היא פרטנית, העורך דין לומד כל תביעה בנפרד! אנחנו רק רוצים להשאיר את השכר על 7,000 שקל". יו"ר הוועדה רותם ענה: "אנחנו נבדוק כמה אתם משקיעים".

ח"כ כהן פנה אל עו"ד דוד ידיד ושאל: "זוכר את יוסף ויטורי?! כמה גבית ממנו?!" ענה לו עו"ד דוד ידיד: "גביתי ממנו 9,000 שקל, ההסכם על 7,000 שקל חל רק בשנת 2010 והוא זוכה בכ-180 אלף שקל. תשמע אותנו, אנחנו עובדים על חמישה אחוזים ועכשיו נעבוד רק על אחוז אחד." כהן תקף אותו ובצדק: "אני שומע את ניצולי שואה שאפילו לא יכולים לכתוב לך מכתב תלונה".

נערכה הצבעה בה כל חברי הכנסת הביעו את קולם בעד הצעת החוק.

נוכחים נוספים: עו"ד מיכל אלבז – יעוץ וחקיקה, עו"ד עמיחי פישמן- משרד האוצר, נציגי העמותה הפרלמנטרית לזכר השואה, רפאל בן שושן מוועד התיאום של ארגוני יוצאי מרוקו, יו"ר הפדרציה העולמית של יהדות מרוקו ועוד.

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs