שבועיים לאחר פיזור הכנסת – תעביר ועדת הכספים עוד כמיליארד שקל לביטחון
(צילום: Mueller / MSC)

שבועיים לאחר פיזור הכנסת – תעביר ועדת הכספים עוד כמיליארד שקל לביטחון

ומי שהיו שותפים לאותו תרגיל בשנה שעברה, לפתע נדהמים מהמהלך הלא-כל-כך מפתיע

שנה אחר שנה משרד הביטחון צוחק לציבור בפנים. שנה אחר שנה מועברים כספים מהתקציבים האזרחיים שהציבור מממן ואמורים לחזור אליו בצורת שירותים חינויים כמו חינוך, בריאות, רווחה, תשתיות דיור ועוד. והנה, ביום ראשון הקרוב (21/12/14) תתכנס ועדת הכספים להעברה נוספת של כמיליארד שקל לטובת הביטחון. העברה זו מצטרפת ל-5.8 מיליארד שקל נוספים שהועברו רק במהלך חודש דצמבר למשרד הביטחון.

העברת הכספים למערכת הביטחון על חשבון התקציבים האזרחיים פוגעת בחברה הישראלית פגיעה כפולה: הראשונה בשחיקה מוחלטת של התקציבים האזרחיים לטובת המפלצת התקציבית של הביטחון. השנייה בשימוש הציני שעושה הממשלה באמצעות אגף התקציבים במלחמת צוק איתן כתירוץ להעברת הכספים. בדיוק בשנה שעברה הועברו כספים גדולים למערכת הביטחון ללא כל קשר למצב מלחמתי, וכך קורה שנה אחר שנה, כאשר תקציב הביטחון גדל בלמעלה מ-20%, על פי נתוני מרכז המחקר והמידע של הכנסת.

בזמן אישור התקציב התגאתה הממשלה בקיצוצים נרחבים בתקציב הביטחון, אך בה בעת העבירה למשרד מיליארדים בהעברות תקציביות מתחת לשולחן. העברת הכספים היא תזכורת לציבור על הפער שבין הצהרות הפוליטיקאים לבין מעשיהם בשטח, וזהו נושא שיעמוד להכרעת הציבור בבחירות הקרובות.

אחד הפוליטיקאים שממחישים את הפער הזה יותר טוב מכולם הוא ח"כ עופר שלח, יו"ר סיעת "יש עתיד". אחרי שממשלת נתניהו הקודמת, עם שטייניץ בתפקיד שר האוצר, שלחה אותנו לבחירות על רקע גירעון של 40 מיליארד שקל, שלח וחבריו היו הראשונים להתגאות על התקציב שגיבשו. שלח אמר אז, בסוף יולי 2013: "מערכת הביטחון צריכה להתייעל ולהפסיק ולדרוש תוספות של מיליארדים. יש לדאוג שהקיצוץ שהושט על מערכת הביטחון ישאר בעינו".

נראה ששלח וחבריו עשו בדיוק את הדבר ההפוך: דאגו שמערכת הביטחון תקבל שוב ושוב את אותם מיליארדים שדרשו. בדצמבר 2013 העבירה ועדת הכספים, בתמיכת ח"כ שלח וחבריו לסיעת "יש עתיד" ולקואליציה 5.1 מיליארד שקל משורה של תקציבים חברתיים: חינוך, בריאות, רווחה, תגמולי הביטוח הלאומי ועוד. והנה, ממש לפני כשבוע וחצי, עלה ח"כ שלח לשידור בתכניתו של גיא זהר ברדיו 103fm ואמר: "כל הסכרים של ההעברות האלה נפרצו", כאילו הוא, חבריו לסיעה ושר האוצר לא היו שותפים להעברות לתקציבי הביטחון ולהעברות סקטוריאליות כדי לשמור על שלום בית בתוך הקואליציה.

על הפער בין הדיבורים של הפוליטיקאים לבין הדברים שהם עושים באמת יש רק דרך אחת לגשר: להוציא מהכנסת את חברי הכנסת את נבחרי הציבור שעובדים עלינו.

לקריאה נוספת:

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs