יותר מ-500 עדויות ב-700 דיונים: סיכום הכנסת ה-19

הכנסת ה-19 הייתה הכנסת הראשונה שליווה המשמר החברתי מיום השבעתה, ב-05 לפברואר 2013, ועד יום פיזורה, ב-09 לדצמבר 2014. בתקופה הזו פעלה הכנסת בחמישה כנסים (חורף, קיץ, חורף, קיץ, חורף) במשך 64 שבועות לא רצופים; בכל שאר הזמן הייתה בפגרה. בתקופה זו הגיעו לוועדות הכנסת כ-240 משקיפים מטעם המשמר החברתי, אשר נכחו במעל ל-700 דיונים. [איך אנחנו מסכמים את הכנסת ה-19? קראו את הדו"ח המלא פה]

בכל שבוע פעילות של הכנסת נכחו בין 10 ל-20 משקיפים ב-15 דיונים בממוצע. חלק מהמשקיפים הגיעו לכנסת פעם-פעמיים בלבד וחלק חזרו שבוע לאחר שבוע, ופיתחו התמחות בדיוני ועדה מסוימת או בנושא ספציפי.

משקיפי המשמר החברתי מגיעים לדיוני הכנסת בשביל מספר מטרות: לקיים נוכחות אזרחית רציפה בבית המחוקקים, להתריע מפני מהלכים לא תקינים המתרחשים בהליך החקיקה, לאסוף נתוני הצבעה ונוכחות ולהותיר את רשמיהם על הכתב במסגרת העדות. עדות איננה דיווח, והמשקיפים אינם מצופים להיות עיתונאים. כל עדות מוסרת את הרשמים של הפעיל/ה, את מה שנאמר ואת מה שהושתק, את מכלול העובדות כפי שנתפסו ברגע נתון על ידי אזרח/ית מן השורה. משום כך, כל עדות היא חד פעמית: היא מבטאת את המפגש הייחודי בין האזרח/ית לבין המערכת.

>>> הסבר מקיף: מה זו עדות?

סך הכל, פרסמו משקיפי המשמר החברתי 514 עדויות לערך (המספר המדויק עשוי להשתנות בגלל כפילויות). העדות הראשונה לכנסת ה-19 הייתה מדיון ועדת הכספים בנושא הפסקת סבסוד השכר של עובדים בעלי מוגבלויות ב-27 לפברואר 2013 והעדות האחרונה הגיעה מדיון ועדת הכלכלה בנושא החקירה נגד בנקים ישראלים בארצות הברית ב-10 לדצמבר 2014.

KNESSET19-eduyot summary

>>> לכל עדויות הכנסת ה-19 לפי ועדות

כפי שניתן לראות מהתרשים לעיל, פעילות המשמר החברתי מתמקדת בוועדות העוסקות בשדה החברתי-כלכלי (על אף שכל מתנדב מורשה להגיע לאיזה דיון שהוא מעוניין), ובעיקר בוועדת הכספים, ועדת הפנים, ועדת הכלכלה וועדת העבודה, הרווחה והבריאות. ועדת הכספים, אחת הוועדות העסוקות ביותר בכנסת והזירה בה מתרחשות ההעברות התקציביות שנודעו לשימצה בכנסת זו, היא הוועדה בה קיים הפיקוח ההדוק ביותר של המשמר החברתי. ועדות אחרות, כמו ועדת הכנסת למשל, מקיימות אמנם דיונים רבים אך הם אינם קשורים לנושא החברתי. ראוי לציין כי כמעט כל דיוני ועדת חוץ וביטחון אינם נגישים לציבור.

מבין המשקיפים היו כאלה שהתמידו יותר מכולם בכתיבת עדויות.

KNESSET19-eduyot writers

אז הנה עשרת הכותבים המתמידים שלנו, יחד עם עדות לדוגמא מכל אחד ואחת:

חובב ינאי הלחצים והספינים: כך אושר הוותמ"ל הדורסני ונזנח הדיור הציבורי, יולי 2014

ענת אייל יותר משחשובים תושבי דרום תל אביב, חשובה הישרדות הקואליציה, אוקטובר 2014

אורלי ארז | ברוורמן על תכניות הדיור: מערכת תמריצים מעוותת רק כדי לתפוס כותרות, יוני 2014

אילנה בן עזרא | הפרדת נכסים ריאליים מפיננסים: כיצד פועל הלחץ של בעלי הון על המחוקקים, יוני 2013

עומרי אפשטיין | ברוכים הבאים לוועדה לקידום אנרגיה ירוקה: המצב עד עתה – 1% הצלחה, יוני 2014

גור ירמיהו | ביקורת חריפה על פקידי האוצר: "מתנהלים כבריונים, הצלחתם לעבוד על הכנסת", אוקטובר 2013

יאיר שחר מי יפקח על חיפושי הנפט העתידיים? ההחלטה בידי ח"כ יחיד ולוביסטים נסתרים, אוקטובר 2014

גאיה הררי | האם הבנקים יעצבו את מדיניות "החינוך הפיננסי" של משרד האוצר?, מאי 2014

אריה לוי | הפעילים נובחים, הדיירים בוכים והשיירה עוברת, יולי 2014

יוסי עמרם | מענקי איזון: סלומינסקי מעדיף להעביר כספים לרשויות במצוקה מאשר לדון בבעיה, מאי 2014

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs