בוטל הסדר הגז עם תשובה: יש תמורה למאבקים ציבוריים

בוטל הסדר הגז עם תשובה: יש תמורה למאבקים ציבוריים

"קודם הם מתעלמים ממך, אז הם צוחקים עליך, אחר כך הם נלחמים בך, ולבסוף – אתה מנצח", אמר גנדי. מאבק הגז יכול לסמן לעצמו היום ניצחון. החלטת הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיוויד גילה, לבטל את ההסכם עם מונופול הגז של דלק ונובל אנרג'י מביאה איתה שתי בשורות חשובות לציבור הישראלי.

הבשורה הראשונה: לציבור יש קול ויכולת להשפיע על הכוחות במשק. מאז ספטמבר 2011, אז החל השימוע מול שותפות הגז ועד אתמול, הממונה על ההגבלים פעל בעיקר כדי לשמור על כוחו של מונופול הגז. הציבור הבין שמדובר בצעד מסוכן, והפעילות נגד מונופול הגז באה לידי ביטוי בהפגנות ברחוב, בעתירות לבית המשפט (אחת מהן, בעניין המונופול, עדיין תלויה ועומדת) ובדיונים בכנסת.

לאורך כל הזמן הזה התעלמו נבחרי הציבור והרגולטורים מטענות המוחים. שר האוצר לפיד אמר שהמגפונים לא נשמעים בישיבות הממשלה, ונציגי המשרדים עמדו פעם אחר פעם לטובת ברוני הגז. לבסוף, חלחלה ההבנה גם אל פקידים בכירים כדוגמת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אבי ליכט, ובעזרת לחץ תקשורתי וציבורי הפך הממונה על ההגבלים את החלטתו.

הבשורה השנייה: הציבור יהנה ממחיר זול יותר של גז טבעי. המעבר של ישראל לגז הטבעי ישפיע על מגוון תחומים: מחיר המים (דרך מתקני ההתפלה שצורכים גז טבעי), מחירי החשמל, מחירי המוצרים התעשייתיים וקידום התעשייה באמצעות אנרגיה זולה. ניתוח המחירים שביצע היועץ האיטלקי, סרג'יו אסקארי, בעבור רשות החשמל הדגיש את המחיר המופקע שמשלמת חברת החשמל למונופול הגז, ותרם תרומה נוספת להבנה שהמונופול עושק את הציבור.

שתי הבשורות הללו חשובות לאין שיעור: למאבק ציבורי יש תוחלת ויש תכלית, ויש לנו זכות וחובה לדרוש קבלת החלטות הוגנת יותר, חלוקת משאבים צודקת יותר ומיקום גבוה הרבה יותר של האזרחים בסדר העדיפויות הציבורי.

הבשורות הללו חשובות גם לקראת הבחירות הקרובות. כפי שהזהיר עו"ד ליכט, שליטה רבה כל כך במשאב חיוני כל כך עשוי לפגום בהליכים הדמוקרטיים שנשארו בישראל. הדרישה לעשייה עבור הציבור ולא בעבור האינטרסים הצרים של בעלי ההון צריכה לקבל ביטוי גם בקלפי, על מנת שנבחרי הציבור, שאמורים לייצג אותנו ואת האינטרסים שלנו, יעשו זאת בצורה טובה יותר מאשר ברפיסותם מול טייקוני הגז.

משקיפי המשמר החברתי ליוו את הדיונים בנושא הגז בוועדות הכנסת השונות. הנה כמה מהם:

נובמבר 2014 | באיזה צד הרגולטורים על הגז? 

הגז הטבעי נמכר במחיר מופקע, אך משרד התשתיות מתנגד לפיקוח, האוצר "בודק" כבר 7 חודשים והממונה על ההגבלים התייאש. קל יותר לפקח על חלב סויה מעל הגז של תשובה

יוני 2014 | הממשלה לא מחליטה על פיקוח מחירי הגז – ורווח החברות עומד על "כ-400%"

בענף הגז הטבעי מתפתח שוק ללא תחרות המאפשר לגרוף רווחים אדירים. משרדי האוצר והאנרגיה משתהים, ברוורמן יוזם חקיקה שתחייב את הממשלה לפקח על המחירים

אפריל 2014 | כעס בוועדת הכלכלה: משרד האנרגיה פועל נגד האינטרס הציבורי בתחום הגז

הממשלה מסתמכת על בג"ץ כדי להצדיק את העדר השקיפות בעסקת וודסייד, בג"ץ מסתמך על חוק שלא שונה מאז 1952, ומי מונע את שינוי החוק? הממשלה. ריבלין: "צריך להגיש הצעת חוק חדשה – והקואליציה תדחה אותה"

מרץ 2014 | ועדת הכלכלה התכנסה לדיון על מחירי הגז: כל 12 חברי הוועדה נעדרו

"זו טרגדיה כשהשרים ורוה"מ והממונה על ההגבלים והאוצר משתפים פעולה עם חברות הגז נגד הציבור ומסקנות ועדת ששינסקי הולכות ונמוגות"

ינואר 2014 | הממונה על ההגבלים העסקיים: יש מונופול בשוק הגז, היה הסדר כובל

"דלק ונובל יצטרכו למכור את המאגרים כריש ותנין". פרופ' דייויד גילה מודה בבעיה, אבל דוחה את הפתרון האופטימלי על הסף

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs