העברות תקציביות בפגרת הכנסת: כל הדרכים מובילות לבית היהודי

העברות תקציביות בפגרת הכנסת: כל הדרכים מובילות לבית היהודי

ועדה: ועדת הכספים

מה קורה כאשר הבחירות שבפתח נפגשות עם חלוקת כספים של סוף שנה – שני אירועים בלתי תלויים ולגיטימיים יוצרים ביחד כאוס, בלגן ואפילו תחושה של שחיתות חוקית. כך היה בדיון ועדת הכספים ביום א' האחרון (21/12/14).

כמו בכל סוף שנה מנצלים את שאריות התקציב על מנת לחלק אותם מחדש למקומות שכדאי. לוקחים כספים מהמשרדים שנמצאים בתת ניצול תקציבי (עודפי כסף שלא השתמשו בהם) ומחלקים אותם ל"אנשי שלומנו". על מנת לבלבל את חברי הכנסת, ולמנוע אפשרות בקרה על העברות התקציב, פקידי האוצר נוקטים בשפה מעורפלת, מחלקים את ההעברות למקטעים קטנים כך שיהיה קשה לעקוב אחר כל ההעברות, ומבלבלים את חברי הכנסת בין "הרשאות" ל"מזומנים".

התוצאה הסופית היא שאף חבר כנסת שיושב בוועדה אינו מסוגל להבין את מהות ההעברות, לעקוב אחריהן ולאשר אותן.

שונה מכולם היא ח"כ סתיו שפיר (עבודה) שנטלה על עצמה את תפקיד הדירקטור שמבקש תשובות. היא אינה מוותרת, דורשת פירוט, חושפת טעויות ועיגולי פינות, ואפילו מציפה אינטריגות וכוונות זדון להזרמת כספים בנתיבים סמויים ולמטרות מוסתרות. וכך היא נהגה גם בישיבה הזו.

בגלל הבחירות הקרבות הקימו ועדת הסכמות שאמורה לאשר את הנושאים המובאים לדיון בוועדות הכנסת בפגרת הבחירות. אם כך, כיצד אושרה בוועדת ההסכמות העברה תקציבית למרכז מבקרים בברקן ערב הבחירות? מה היה כל כך דחוף בעיני ועדת ההסכמות לאשר למפעל של הבית היהודי העברה תקציבית? ואם זה אושר בוועדת ההסכמות שגם העבודה שותפה לה, אז מדוע הוצגה התנגדות בוועדה?

>>> באותו דיון – תרגיל ההעברות של משרד הביטחון: עוד כמיליארד שקל לפני סוף השנה

אכן, בדיון היה ברור לכל שמדובר בהעברה פוליטית לבית היהודי שלא קבלה הכשר של היועץ המשפטי לממשלה וגם לא של הכנסת. אבל מכיוון שהעניין כבר הובא לדיון, נחטפה הצבעה ובעזרת החרדים גם עברה. הנושא היה כל כך חשוב לח"כ זאב אלקין (הליכוד) שהוא התרוצץ כל הזמן אחר גולגולות מהקואליציה שיהיו נוכחים להצבעה, התעצבן, כעס, ודאג שיהדות התורה תצביע כראוי. חרדים מצביעים בעד הקואליציה – כמה זה יעלה לנו מאוחר יותר…

מאד לא מובן כיצד הבית היהודי זוכה מכל העברה תקציבית. בכל סעיף יש להם איזושהי טובת הנאה: במשרד השיכון, בחטיבה להתיישבות, בסעיפים נסתרים במשרד הביטחון, במשרד התיירות – כל המנהרות מובילות לבית היהודי ולהתנחלויות. זה מפחיד עד כמה שהם מרושתים.

בסוף לא היה לאף אחד כוח וחלקם היו רעבים, אז סתם העבירו כספים מצד אל צד ורק סתיו שפיר ועיסאווי פריג' (מרצ) בקשו הבהרות וניסו להבין מה קורה.

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs