לקראת הפריימריז בליכוד: מי הח"כים החברתיים במפלגת השלטון?

לקראת הפריימריז בליכוד: מי הח"כים החברתיים במפלגת השלטון?

יריב לוין הוא חבר הכנסת החברתי ביותר בסיעת הליכוד בכנסת ה-19, כשאחריו מדורגים ח"כ חיים כץ וח"כ גילה גמליאל – כך עולה מנתוני "המדד החברתי", הבוחן את אופן ההצבעה של נבחרי הציבור על הצעות חוק חברתיות-כלכליות. לוין זוכה במקום הראשון בסיעתו עם ציון של 58.2 במדד החברתי, במידה רבה בשל הנוכחות המתמידה שלו במליאת הכנסת (בין היתר מכורח תפקיד יו"ר הקואליציה) – מבין 425 הצבעות בנושאים חברתיים כלכליים בכנסת האחרונה, הצביע לוין ב-77% מההצבעות, הרבה מעל ממוצע הנוכחות הסיעתי בליכוד העומד על 25% השתתפות בהצבעות חברתיות-כלכליות.

המדד החברתי שמפרסם המשמר החברתי בתום כל כנס של הכנסת, בודק כיצד הצביעו חברי הכנסת על הצעות חוק בתחום החברתי-כלכלי. הצבעה בהתאם לערכי המדד החברתי תזכה את חבר הכנסת בנקודה חיובית; הצבעה הפוכה תזכה אותו בנקודה שלילית. אי הצבעה אינה נספרת. לקראת בחירות 2015 חושב המדד החברתי עבור כל תקופת הכנסת המתפזרת, כשהציונים משוקללים לפי אורך כל כנס. ככל שציונו של ח"כ קרוב יותר ל-100 כך הצבעותיו במליאה היו יותר חברתיות ויותר קרובות לעמדת המשמר החברתי. המדד החברתי לכנסת ה-19 יפורסם בשלבים לפני כל פריימריז, במטרה להעמיד למתפקדי המפלגות נתונים שיאפשרו בחירה מושכלת יותר. הפריימריז בליכוד, שיערכו ביום רביעי הקרוב (31/12/14), סוערים וצפופים. מלבד לימור לבנת ובנימין נתניהו, כל חברי הכנסת המכהנים של הליכוד מתמודדים על מקום ברשימה. לכן חשוב שבעתיים לראות את ההבדלים המהותיים בין הצבעות הח"כים בנושאים חברתיים, במיוחד במפלגה המתיימרת להיות מפלגה עממית, חברתית ודמוקרטית. [הרשימה הבאה אינה כוללת ח"כים שפרשו או שכיהנו רק חלק מהכהונה.]

likud-madad-19-from-poster

בצמרת המדד החברתי בליכוד נמצאים הח"כים שנוכחים בהצבעות רבות ושמצביעים היטב. חריג לטובה מכלל זה הוא יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות חיים כץ, המקבל אצלנו ציון לשבח מבין חברי הסיעה. כץ נכח בפחות הצבעות – הוא מדורג במקום ה-9 בסיעתו בהשתתפות בהצבעות חברתיות-כלכליות, בשיעור נמוך מהממוצע בליכוד – אך שמר על דירוגו החברתי הגבוה (40.2 נקודות) משום שההצבעות מהן "הבריז" נטו להיות הצבעות בהן עמדת הקואליציה הייתה לא-חברתית. למעשה, כץ יודע להתחמק מאימת המשמעת הקואליציונית וכך מפעיל לחץ חברתי – מצביע בעד כשהקואליציה תומכת בהצעות חוק חברתיות ומתחמק מהצבעה כשהקואליציה דורשת ממנו להצביע באופן אנטי חברתי. כך עשה, למשל, בהצעת החוק להוצאת השר"פ מבתי החולים, בהצעת החוק להגבלת פינוי חייבים מבתיהם ובהצעת החוק להענקת פיצויי פיטורין מלאים לעובד מתפטר לאחר שנה – בכל המקרים האלו הצביעו נגד בין 10 ל-12 מחברי סיעת הליכוד; כץ לא נכח בהצבעה. כבר בקיץ האחרון עמדנו על כך שהמשמעת הקואליציונית היא רק תירוץ עבור הצבעות לא-חברתיות. לחברי הכנסת עומדות אפשרויות להתחמקות מהצבעות כאלו, ועד שלא ינצלו אותן – לא יופעל לחץ על הממשלה.

רוצים עוד עדכונים מהמשמר החברתי? הירשמו לניוזלטר

madad-likud-top-table2

בקצה השני של הדרוג נמצאים חברי הכנסת של הליכוד שהצביעו בצורה לא-חברתית בשנה ותשעת החודשים בהם פעלה הכנסת ה-19. פה המצב אף יותר מעניין. שלושה מהחמישייה הלא-חברתית של הליכוד דווקא הגיעו להצביע – הם לא יכולים "להאשים" את שיעור ההשתתפות הנמוך שלהם בציון הנמוך שקיבלו. ציפי חוטובלי הגיעה כמעט לאותה כמות הצבעות כמו גילה גמליאל – אבל גמליאל זוכה ל-36.6 נקודות והיא הח"כית השלישית הכי חברתית בסיעה בעוד שחוטובלי זוכה לציון שלישי של 7.9- נקודות, והיא הח"כית השלישית הכי לא-חברתית בסיעה (מקום 3 מהסוף). הסיפור דומה עם אופיר אקוניס מול יולי אדלשטיין: השניים נכחו בשיעור זהה של הצבעות, אבל אדלשטיין מדורג גבוה במדד החברתי בליכוד ואקוניס נמצא נמוך מאוד (זה לא השתנה בכל הכנסים, אגב. דירוגו של אקוניס במדד החברים בארבעת הכנסים שנמדדו, מבין 120 חברי הכנסת: מקום 115, מקום 102, מקום 98, מקום 104). כדי להוריד את המספרים לקרקע, נציין למשל שחוטובלי הצביעה נגד ההצעה למימון טיפולי שיניים, פה ולסת לבעלי שיתוק מוחין, נגד הצעת חוק לגילוי עניינים של נבחרי ציבור, נגד ההצעה לעידוד העסקת אנשים עם מוגבלות, נגד הגדלת היצע הדירות לדיור בר השגה ולדיור ציבורי ועוד.

זאב אלקין הח"כ הכי לא חברתי בסיעת הליכוד בכנסת ה-19, לפי הצבעותיו על הצעות חוק חברתיות כלכליות. אלקין זוכה לציון השלילי 11.21-. הוא מגיע לתחתית לא רק בסיעת הליכוד, אלא גם בכנסת כולה: אלקין מדורג שני מהסוף מבין כל חברי הכנסת שכיהנו בכל הקדנציה.

madad-likud-bottom-table2

הליכוד היא מפלגת השלטון, ורוב חבריה ממלאים תפקיד כלשהו בממשלה או בהנהלת הכנסת והקואליציה. גם כאן, שרים נוהגים לטעון כי עומס העבודה המוטל עליהם אינו מאפשר להם להגיע להצבעות ולכן הם אינם מוצגים כחברתיים. גם כאן, הנתונים מראים תמונה מורכבת מזה – בין חברי הממשלה יש מנעד רחב של דירוגים וגם עם נוכחות נמוכה ניתן לבטא גישה חברתית. השרים סילבן שלום וגלעד ארדן, למשל, מדורגים במקום ה-6 (עם ציון 17.39) וה-7 (עם ציון 10.56) בסיעתם, בהתאמה, למרות בשיעור הנוכחות בהצבעות הם מדורגים יחסית נמוך (והשוו למירי רגב). השר יובל שטייניץ, אגב, הוא השר עם הציון הנמוך ביותר במדד החברתי לכנסת ה-19.

מהו המדד החברתי? קראו עוד פה

בולט לרעה בשיעור הנוכחות בהצבעות חברתיות-כלכליות הוא דני דנון, התמודד על ראשות הליכוד. מי שהיה סגן שר הביטחון עד שפוטר במהלך המלחמה בעזה, כמעט ולא טרח להגיע להצביע בשנתיים האחרונות: הוא הצביע רק על 49 מתוך 425 הצבעות שנכללו במדד! שני מהסוף בדירוג הנוכחות ובעל ציון נמוך במדד החברתי – 1.44. למעשה, הוא הגיע לפחות הצבעות משר התחבורה, שר התקשורת ושר הביטחון. ואם זה לא מספיק, שיעור הנוכחות שלו הלך וירד עם הזמן: בקיץ 2013 הוא הצביע על 30% מההצבעות, חורף שאחריו הוא הצביע על 12%, בקיץ האחרון – במהלכו פוטר מתפקידו המיניסטריאלי שלבטח גזל ממנו את כל זמן ההצבעה הפנוי שלו – הוא ירד לכ-4% הצבעות (כלומר, הוא טרח להצביע 4 פעמים מתוך 106), ובכנס האחרון לפני פיזור הכנסת, כשח"כ דנון כבר משוחרר מכל מחויבותיו, הוא הצליח במאמץ רב להגיע לשיא של 0% הצבעה. כאן יש לציין שוועדת האתיקה של הכנסת שללה שני ימי שכר מח"כ דנון בשל היעדרותו החריגה בכנס החורף 14'. פרלמנטר למופת.

ומה עם ראש הממשלה נתניהו? כאמור, הוא זכה בציון נמוך מאוד, 9.92- נקודות במדד החברתי, וגם הגיע להכי פחות הצבעות בנושאים חברתיים-כלכליים בכנסת הזו מבין כל חברי הליכוד – 9% בלבד מההצבעות. זה לא מפתיע – אם ראש הממשלה מגיע להצבעה בכנסת, כנראה שזו הצבעה חשובה לו. דווקא לכמה מהחוקים החשובים ביותר שממשלתו העבירה – למשל חוק המזון, חוק הריכוזיות וחוק קרן רווחי הגז – נתניהו לא מצא זמן לבוא ולהצביע. אם כך, מה היה חשוב כל כך לראש הממשלה שבעבורו הוא כן הגיע במיוחד למליאת הכנסת? ריכזנו עבורכם מבחר מהצבעותיו:

לקראת הפריימריז הקרובים, אנחנו קוראים למתפקדי הליכוד לבחור ליכוד חברתי. חברי הרשימה עשויים להיות מי שיקבעו את גורלם של חוקים ושל תכניות כלכליות וחברתיות בכנסת הבאה. אל תאמינו למה שהמועמדים מבטיחים לעשות בעתיד, בחנו את מה שהם עשו עד עכשיו.

madad-likud-presence-table2

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs