לקראת בחירת הרשימה בחד"ש: מי הכי חברתי מבין ארבעת הח"כים?

לקראת בחירת הרשימה בחד"ש: מי הכי חברתי מבין ארבעת הח"כים?

תרוץ ביחד או בנפרד? זו השאלה ששואלים עצמם כולם ביחס לחד"ש לקראת איחוד אפשרי של המפלגה הערבית-יהודית עם שאר המפלגות הערביות. אך עוד לפני ההחלטה, יתכנסו ביום שבת הקרוב אלף חברי מועצת חד"ש לבחירת 6 המקומות הראשונים ברשימה לכנסת. לקראת בחירות מקדימות אלו, המשמר החברתי מפרסם את תוצאות המדד החברתי בסיעת חד"ש בכנסת ה-19, מהם עולה שרוב חברי הסיעה ממעטים להשתתף בהצבעות חברתיות-כלכליות, כולל כאלו בנושאים רלוונטיים לציבור הבוחרים שלהם, כמו חוק האזרחות, פיצוי לנפגעי אלימות גזענית ("תג מחיר") או החלת חובת לימודי ערבית בתיכונים. [لقراءة المقال باللغة العربيّة / לקריאת המאמר בערבית]

חד"ש היא סיעה משונה בכך שיש הבדל עצום בין הפעילות של חבר כנסת אחד בה – דב חנין, לבין שלושת האחרים – היו"ר מוחמד ברכה, עפו אגבאריה וחנא סוייד. חנין מדורג במקום הראשון בסיעה, עם ציון 97.2, והוא נמצא מסורתית בצמרת המדד החברתי מבין 120 הח"כים בכל כנס. למרות שחנין השתתף רק ב-58% מתוך 425 הצבעות בנושאים חברתיים-כלכליים (שיאן הנוכחות, דב ליפמן, השתתף ב-84% מההצבעות), הוא עדיין זוכה לציון גבוה מאוד. המשמעות היא שהצבעותיו כמעט תמיד חברתיות. אחריו מדורג ח"כ אגבאריה עם 75.29 נקודות, מה שמציב אותו במקום השני גם בהשוואה לכל שאר הח"כים במפלגות הערביות, ובמקום ה-22 בין 120 חברי הכנסת. אגבאריה אמנם אינו מגיע להרבה הצבעות חברתיות-כלכליות (25%, פחות מהממוצע בין כל הח"כים), אולם הוא נוטה להצביע באופן חברתי כאשר הוא נוכח.

madad-hadash

ברכה וסוייד, לעומת זאת, מקדישים תשומת לב מועטה בהרבה לנושא החברתי במליאת הכנסת. סוייד הגיע למעט יותר מעשירית מההצבעות בתחומים חברתיים-כלכליים בשנה ושמונה חודשים שכיהנה הכנסת; ברכה השתתף רק ב-18%. סוייד לא הגיע להצבעות על הצעות חוק אנטי-חברתיות מרכזיות כגון חוק מע"מ אפס, חוק האיסור על סכסוך עבודה פוליטי, תיקון מס' 6 לחוק הדיור הציבורי, חוק עיריות איתנות, הארכת הוראת השעה של חוק האזרחות ועוד. ברכה וסוייד לא השתתפו בהצבעות על הצעות רלוונטיות לקהל המצביעים של המפלגה כמו ההצעה למתן פיצוי לנפגעי פעולות איבה גזעניות ("תג-מחיר") וההצעה להחמרת הענישה על מסייעים לשוהים בלתי חוקיים. אף אחד מהח"כים של חד"ש לא הגיע להצביע על ההצעה לקבוע חובת לימוד עברית וערבית במוסדות חינוך תיכוניים או על ההצעה לסבסוד קייטנות להורים עובדים בפריפריה.

presence hadash 2

המדד החברתי מתפרסם בסוף כל כנס של הכנסת ובודק כיצד הצביעו הח"כים על הצעות חוק בתחום החברתי-כלכלי. הצבעה בהתאם לערכי המדד החברתי תזכה את חבר הכנסת בנקודה חיובית; הצבעה הפוכה תזכה אותו בנקודה שלילית. אי הצבעה אינה נספרת. לקראת בחירות 2015 חושב המדד החברתי עבור כל תקופת הכנסת המתפזרת, כשהציונים משוקללים לפי גודלו היחסי של כל כנס. ככל שציונו של ח"כ קרוב יותר ל-100 כך הצבעותיו במליאה היו יותר חברתיות ויותר קרובות לעמדת המשמר החברתי. כל הצעות החוק הכלולות במדד נמצאות כאן.

המדד החברתי לכנסת ה-19 יפורסם בשלבים לפני כל פריימריז, במטרה להעמיד למתפקדי המפלגות נתונים שיאפשרו בחירה מושכלת יותר. עד כה פורסמו ממצאי המדד החברתי לסיעות הליכוד, העבודה והבית היהודי.

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs