לקראת פריימריז במרצ: המדד החברתי של מפלגת השמאל

לקראת פריימריז במרצ: המדד החברתי של מפלגת השמאל

חבר הכנסת אילן גילאון היה הח"כ החברתי ביותר בסיעת מרצ בכנסת ה-19, כך עולה מנתוני המדד החברתי, הבוחן את הצבעות חברי הכנסת על הצעות חוק בנושאים חברתיים וכלכליים. גילאון זכה לציון גבוה של 91.2 נקודות מדד מתוך 100 נקודות אפשריות, למרות השתתפות של 45% בהצבעות על הצעות החוק שנבדקו, פחות מחבריו לצמרת המדד החברתי של כלל חברי הכנסת. משמעות הדבר היא שגילאון נטה להצביע באופן חברתי בהצבעות בהן נכח, אף יותר מאחרים. גילאון מדורג גם כח"כ הרביעי הכי חברתי מבין כל חברי הכנסת. חברת הכנסת מיכל רוזין זכתה גם כן לציון גבוה, 89.4 נקודות, ונכחה באותה כמות הצבעות כגילאון. רוזין מדורגת שניה בסיעה ושמינית מבין כל הח"כים במדד החברתי.

המדד החברתי מתפרסם בסוף כל כנס של הכנסת ובודק כיצד הצביעו הח"כים על הצעות חוק בתחום החברתי-כלכלי. הצבעה בהתאם לערכי המדד החברתי תזכה את חבר הכנסת בנקודה חיובית; הצבעה הפוכה תזכה אותו בנקודה שלילית. אי הצבעה אינה נספרת. לקראת בחירות 2015 חושב המדד החברתי עבור כל תקופת הכנסת המתפזרת, כשהציונים משוקללים לפי גודלו היחסי של כל כנס. ככל שציונו של ח"כ קרוב יותר ל-100 כך הצבעותיו במליאה היו יותר חברתיות ויותר קרובות לעמדת המשמר החברתי. כל הצעות החוק הכלולות במדד נמצאות כאן.

ביום שני יבחרו כ-1000 חברי ועידת מרצ את הרשימה לבחירות, וזו תהיה המפלגה האחרונה המקיימת פריימריז מבין המפלגות הדמוקרטיות בכנסת. המשמר החברתי פרסם את נתוני המדד החברתי לקראת הפריימריז של כל מפלגה על מנת לאפשר לבוחרים בחירה מושכלת יותר; בשבועות האחרונים פרסמנו את תוצאות המדד החברתי של סיעות הליכוד, העבודה, הבית היהודי, חד"ש ובל"ד.

madad-Meretz-tarshim

חמישה מתוך ששת חברי הסיעה בקדנציה האחרונה הציגו מועמדותם לרשימת מרצ גם לקראת הקדנציה הקרובה. ח"כ ניצן הורוביץ, שדורג במקום השלישי בסיעה במדד החברתי, פרש מהמירוץ. ח"כ תמר זנדברג דורגה במקום הרביעי עם 86.9 נקודות, עיסאווי פריג' חמישי עם 80.2 נקודות, ויו"ר המפלגה, ח"כ זהבה גלאון עם 78.7 נקודות מדד. יש לציין שכל חברי מרצ, כולל גלאון, נמצאים בחלק העליון של דירוג המדד החברתי הכנסת – בשני העשירונים העליונים מבין 120 הח"כים.

את כהונת הכנסת ה-19 התחילה הסיעה במרץ עם נוכחות גבוהה במליאת הכנסת בהצבעות על הצעות חוק בנושאים חברתיים-כלכליים. במדד כנס הקיץ האחרון חברי הכנסת של הסיעה קיבלו ציונים נמוכים ביחס לתקופות קודמות, בעיקר בשל נוכחות מעטה במליאת הכנסת בהצבעות. כך למשל בתקופה זו כל חברי הסיעה נעדרו מההצבעה בקריאה הראשונה על חוק מע"מ אפס, על אף התנגדותם הקולנית להצעת החוק, מההצבעה על הצעת החוק המרחיבה את ההגנה מפני הטרדה מינית על עובדים במוסדות המעסיקים בעלי מוגבלות, שעליה חתומה מיכל רוזין, ועוד. עם זאת, בכנס החורף האחרון כמעט והכפילו חברי מרצ את שיעור הנוכחות שלהם בהצבעות בנושאים חברתיים, מממוצע 26% בקיץ ל-45% בכנס שאחריו.

madad-Meretz-presence-tarshim

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs