לקראת פרסום רשימת יש עתיד: מי הח"כים החברתיים במפלגה?

לקראת פרסום רשימת יש עתיד: מי הח"כים החברתיים במפלגה?

מלים רבות נכתבו על מפלגת יש עתיד שליקטה את קולות תומכי המחאה תוך שהיא מבטיחה להביא "פוליטיקה חדשה", נקייה וקשובה לרחשי העם שתשפר את מצבו של מעמד הביניים בישראל. המדד החברתי של הכנסת ה-19 בחן את הצבעותיהם במליאה של חברי הכנסת של יש עתיד, כולם טירונים פרלמנטריים. מבין הסיעות שישבו בקואליציה יש עתיד סיימה כשניה החברתית ביותר (אחרי התנועה), כאשר הח"כ החברתי ביותר בשורותיה הוא דב ליפמן. ציונו של ליפמן, שבכנס הקיץ האחרון הגיע למקום ה-12 מקרב כל חברי הכנסת, הושג בזכות נוכחות גבוהה מאוד – איש לא הצביע יותר ממנו בנושאים כלכליים-חברתיים.

המדד החברתי שמפרסם המשמר החברתי בתום כל כנס של הכנסת, בודק כיצד הצביעו חברי הכנסת על הצעות חוק בתחום החברתי-כלכלי. הצבעה בהתאם לערכי המדד החברתי תזכה את חבר הכנסת בנקודה חיובית; הצבעה הפוכה תזכה אותו בנקודה שלילית. אי הצבעה אינה נספרת. לקראת בחירות 2015 חושב המדד החברתי עבור כל תקופת הכנסת המתפזרת, כשהציונים משוקללים לפי אורך כל כנס. ככל שציונו של ח"כ קרוב יותר ל-100 כך הצבעותיו במליאה היו יותר חברתיות ויותר קרובות לעמדת המשמר החברתי. המדד החברתי לכנסת ה-19 מפורסם בשלבים, במטרה להעמיד לתומכי המפלגות נתונים מי מנבחריהם חברתי יותר. עד עתה פורסם המדד החברתי לסיעות הליכודהעבודה, הבית היהודי, חד"ש, בל"ד ומרצ. את רשימת הצעות החוק הכלולות במדד החברתי, כולל הסברים ונימוקים לעמדת המשמר החברתי, אפשר למצוא כאן.

madad-yeshatid-tarshim3

יש עתיד אינה מפלגה דמוקרטית כלל ורשימת מועמדיה לכנסת ה-20 תהיה על דעת היו"ר לפיד בלבד. לו רצה לפיד להשאיר ברשימתו את הח"כים החברתיים ביותר, הוא היה בוחר לא רק בליפמן החרוץ, אלא גם בעדי קול. חברת הכנסת, שעשתה לעצמה שם כמי שהמרתה את פי היו"ר באופן סמלי, מתגלה כמי שאמנם הצביעה פחות מחלק מחבריה אך זכתה לציון גבוה במדד החברתי יחסית לחברי סיעתה, כלומר, היא בחרה לא להשתתף בהצבעות אנטי-חברתיות רבות. מקרב חברי הממשלה של יש עתיד זוכה שר הרווחה מאיר כהן למילה טובה, מכיוון שאפילו שהצביע מעט הוא הח"כ השישי הכי חברתי מבין 19 חברי הסיעה. חבל שכהן לא הפגין חברתיות ותושיה דומות דומות בעבודתו במשרד הרווחה.

ח"כ עליזה לביא הצביעה לא מעט, אך היא הכי פחות חברתית מבין חברי הכנסת שאינם חברי ממשלה. לביא, שהיא גם יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, הצביעה נגד הצעות חוק חברתיות, כמו איסור העסקה קבלנית בשירות הציבורי, שהייתה תורמת בעיקר לנשים (לפי הערכות, כשני שליש מעובדי הקבלן בישראל הן נשים).

חצי שנה לאחר כהונת הממשלה – בתום הכנס הראשון לכנסת – שיבחנו במשמר החברתי את חברי הכנסת של יש עתיד על כך שבאו לעבוד והשתתפו בהצבעות רבות. אלא שכנראה מאז הם התרגלו למעמדם כח"כים ובהדרגה הפקירו את ספסלי המליאה יותר ויותר. איש לא מדגים זאת טוב כמו רונן הופמן, שאחוז השתתפותו בהצבעות בנושאים כלכליים-חברתיים צנח מ-64% בכנס הראשון ל-36% בכנס האחרון. הוא עדיין מקבל 100% מהמשכורת.

הח"כ הכי פחות חברתי ביש עתיד הוא היו"ר יאיר לפיד. יתכן שכשר אוצר הוא היה עסוק מכדי להתפנות להצבעות רבות, אבל מדוע הוא התעקש להצביע כל כך אנטי חברתי? לפיד הצביע נגד הגבלת יכולתם של הבנקים להעמיק חובות של אנשים פרטיים כרצונם, והוא תמך בהגבלת זכות השביתה של עובדים. כמו כן הוא התנגד להחלת שקיפות בעבודת ועדת השרים לחקיקה וגם להחלת שקיפות בחלקים הלא מסווגים של תקציב הביטחון (כמו פנסיות וקצבאות).

madad-yeshatid-presence-tarshim-4

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs