עדות מפגרת הכנסת: שכר המינימום יעלה ל-5,000 שקל, בעוד שנתיים

ועדה: ועדת העבודה, הרווחה והבריאות; נוכחים: קארין אלהרר, מיכל בירן, יואב בן צור, אילן גילאון, חיים כץ, אורלי לוי-אבקסיס, שולי מועלם-רפאלי, אורי מקלב, יעקב מרגי, אורית סטרוק

ביום ד' לפני כשבוע (21/01/15), בזמן פגרת הכנסת ובעצומה של עונת הפריימריז, כונסה ועדת העבודה והרווחה להכנה לקריאות שנייה ושלישית של הצעת חוק שכר המינימום (העלאת סכומי שכר מינימום – הוראת שעה). על פי הצעת חוק זו יעלה שכר המינימום בהדרגה  מ-4,300 ש"ח בחודש ל-5,000 ש"ח בחודש.

ההעלאה ההדרגתית תתקדם כך: בתקופה הראשונה – בין ה-1 באפריל 2015 עד ל-31 במרס 2016 – שכר המינימום יעמוד על 4,650 ש"ח. בתקופה השנייה – בין ה-1 באפריל 2016 עד 30 ביוני 2016 – יעמוד שכר המינימום על אותו סכום כמו בתקופה הראשונה או על סכום השווה ל-47.5 אחוזים מהשכר הממוצע כפי שיהיה ב-1 באפריל 2016. בתקופה השלישית – בין ה-1 ביולי 2016 עד ה-31 בדצמבר 2016 – יהיה שכר המינימום כפי שהיה בתקופה השנייה או בסכום השווה ל-4,825 ש"ח.

ואכן, אך ורק ב-1 בינואר 2017 יעלה שכר המינימום ל-5,000 ש"ח.

עוד בטרם הגעת חברי הכנסת ותחילת הדיון הונחו על שולחן הוועדה עותקים רבים ממכתב בו פונים חברי ארגון נכי הפוליו בישראל בבקשה להעלות את קצבת הנכות וגמלת הזקנה בהתאם לעליית שכר המינימום. עוד צויין במכתב שישנם נכים רבים המעסיקים שני עובדים ולפיכך העלייה בשכר העובדים עבורם היא כפולה. זאת, כאשר הסכום המקסימלי של קצבת הנכות בישראל נע בין 2,300 ל-2,600 ש"ח. לכל בר דעת ברור שלא ניתן לחיות מסכום זה .

יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ הודיע שיועבר סכום של 100 מיליון שקל למקבלי קצבאות שר"מ (שרותים רפואיים מיוחדים), נכים המעסיקים עובדים זרים.

נירית סעדון סמנכלי"ת ארגון אהב"ה המייצג הורים לילדים החולים במחלות קשות, סיעודיים ומשותקים, אמרה בכאב ובאכזבה מרובה: "מה עם הילדים הנכים?! יש 5,000 ילדים, נשלח אותם למוסדות?! אנחנו כמו תמיד נשארים שקופים! ילדים נכים אינם נכנסים להגדרת מקבלי שר"מ. מצד אחד נתתם לנו לטיפה ומצד שני סטירה!". היו"ר כץ הבטיח כי תוקם ועדה הכוללת צוות של נציגי רווחה, משרד האוצר וההסתדרות, ולא יאוחר מ-26 בפברואר 2015 היא תציג פתרונות אודות מעמדם של הילדים הנכים.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן בקש לחזור לבסיס הדיון והזכיר: "הצעת החוק פונה ל-700 אלף עובדים וזאת העלייה הכי גדולה של שכר המינימום שהייתה אי פעם ובשורה משמחת לאותם אזרחים. 1 מכל 4 עובדים מקבל עד 4,300 ש"ח, זאת בעיה אדירה ואנו עושים צעד ענק עכשיו. אנו מדינה אוכלת יושביה במישור החברתי. אחת מעוולות המדינה היא חוסר היחס לנכים ולמוגבלים. אני בטוח שאפשר לעשות שינוי. הכנסת הנוכחית עשתה מעט מדי למען העובדים לצמצום פערים חברתיים ואף אחד מחברי הכנסת לא מדבר על זה ברצינות". בהמשך דבריו אמר יו"ר ההסתדרות כי גם לו יש ילד עם מוגבלות וציין שנושא זה דורש דיון נפרד ורציני ושבלי קשר לשכר המינימום חייבים להעלות את הנושא.

 ח"כ אורי מקלב הביע הסתייגות, והציע לא לעלות את שכר המינימום לעובדים הזרים. הסתייגותו לא התקבלה אחרי הצבעה בנידון.

בסיום הדיון נערכה הצבעה בה כל חברי הכנסת הצביעו בעד הצעת החוק.

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs