במו עינינו: דו"ח סיכום הכנסת ה-19 של המשמר החברתי

רגע לפני הבחירות לכנסת החדשה אנחנו מגישים לכם דו"ח מקיף על פעילות הכנסת היוצאת, שאותה ליווינו במשמר החברתי מהשבעתה ועד פיזורה. מול מתקפת התעמולה של סרטונים ביו-טיוב והבטחות בטוויטר, מגיע לכם לקבל ניתוח מעמיק ושיטתי של מה שעשה הפרלמנט שלכם בתחום החברתי-כלכלי. "סיכום הכנסת ה-19" הוא המסמך המפורט ביותר שהוצאנו עד היום, ואנחנו מקווים שחברי הכנסת העתידיים, העיתונאים, ובמיוחד אתם – האזרחים – תוכלו ללמוד ממנו לקראת הכנסת ה-20.

מה בדו"ח?

  • עצמאות הפרלמנט – על המשמעת הקואליציונית ועל אחיזת החנק של הממשלה במליאת הכנסת
  • חקיקה – על מגמות החקיקה העיקריות והחוקים החשובים שאושרו או הופלו
  • תקציב – על פעילות חברי הכנסת באישור תקציב המדינה בשנים האחרונות ועל מנגנון ההעברות התקציביות בוועדת הכספים
  • הצבעות במליאת הכנסת – תובנות הנגזרות מהמעקב הרציף אחר ההצבעות במליאת הכנסת, הידוע יותר בשם "המדד החברתי" 
  • ועדות – על הליקויים החמורים בעבודת ועדות הכנסת, כפי שעולים מרשמיהם של מאות האזרחים שביקרו בשנים האחרונות בכנסת מטעם המשמר החברתי
  • פעילות המשמר החברתי – על המשמר החברתי ופעולותיו לשינוי המצב בכנסת
  • לאורך הטקסט משובצים ציטוטים מעדויות משקיפים בדיונים בכנסת

הדו"ח זמין לקריאה בקישור הבא או דרך התצוגה בתחתית העמוד. עותקים מודפסים יופצו לחברי כנסת, עיתונאים וארגוני החברה האזרחית. ניתן להשיג עותקים באמצעות שליחת דוא"ל לכתובת info@hamishmar.org.il.

לסיכומים נוספים של הכנסת ה-19:

הממצאים המרכזיים

חברי הכנסת ה-19 הוגבלו ביכולתם לשמש כנציגי הבוחרים בניהול ענייני המדינה ובפיקוח על הרשות המבצעת – השפעתם על חקיקת הצעות חוק, בניית תקציב המדינה והעברות תקציביות הייתה אפסית.

הרשות המחוקקת איבדה את השליטה על תהליך החקיקה, כאשר מתוך מאות הצעות חוק שעלו להצבעה במליאה, רק גורלן של 12 נקבע בכנסת.

מליאת הכנסת היא משחק מכור מראש: הממשלה, דרך ועדת השרים לענייני חקיקה, קבעה את התוצאה הסופית של ההצבעה בכנסת ב-100% מן המקרים שנבדקו (הצעות חוק בתחומים חברתיים-כלכליים).

חקיקה לא מהפכנית: החוקים העיקריים שחוקקה הכנסת בתחום החברתי-כלכלי התמקדו בשינויים נקודתיים ובהסדרת המשק. יוזמות חקיקה חברתיות רבות שהיו עשויות להביא לשינוי יסודי בכלכלה ובחברה הישראלית נדחו או נקברו בתהליך החקיקה.

משמעת קואליציונית אינה תירוץ: חברי כנסת רבים מהקואליציה הצליחו לאתגר את המשמעת הקואליציונית שהוטלה עליהם בעזרת התחמקות מהצבעות לא-חברתיות. לו יותר חברי קואליציה היו נוהגים באופן דומה, היה נוצר לחץ לקידום חקיקה חברתית יותר.

נוכחות בירידה: שיעור ההשתתפות של כמעט כל חברי הכנסת בהצבעות על הצעות חוק חברתיות-כלכליות ירד בעקביות בכל כנס, במשך שנה ושמונת חודשי פעילות הכנסת ה-19.

אופוזיציה לא לוחמנית: חברי האופוזיציה הזניחו את המאבק על מליאת הכנסת ולא ניסו לאתגר את הקואליציה. חבר כנסת מהאופוזיציה השתתף בממוצע ב-28 הצבעות חברתיות-כלכליות פחות מחבר קואליציה.

אין תיעוד הצבעות בוועדות: גם בכנסת ה-19 המשיכו ועדות הכנסת לא לרשום כיצד הצביעו חברי הוועדה על הצעות החוק וההחלטות המתקבלות בוועדות, בניגוד לכל היגיון דמוקרטי בסיסי. למרות הבטחה מפורשת משבעה ראשי ועדות להתחיל לתעד הצבעות, הדבר מעולם לא נעשה.

נוכחות נמוכה בוועדות: גם בכנסת ה-19 מיעטו חברי הכנסת להופיע לדיוני ועדות – זירת העבודה החשובה בבית הנבחרים – וישיבות עם משתתף יחיד המשיכו להיות מראה נפוץ. היעדר קוורום בתקנון, עומס העבודה, ריבוי הדיונים ומיעוט הח"כים הפנויים הן חלק מהסיבות לתופעה זו.

 קראו את הדו"ח פה

 

 

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs