השבוע בוועדת השרים: הדחיינות תנצח
דחיינות, אילוסטרציה

השבוע בוועדת השרים: הדחיינות תנצח

השבוע דנה ועדת השרים ב- 25 הצעות חוק פרטיות, ובארבע טיוטות חוק ממשלתיות. מבין הצעות החוק הפרטיות תמכה ועדת השרים בשלוש הצעות חוק תחת התניות שונות. ועדת השרים התנגדה ל- 8 הצעות פרטיות, ודחתה את הדיון ביתר הצעות החוק שעמדו על סדר יומה,  14 במספר.

בשנים האחרונות הפכה ועדת השרים לענייני חקיקה לגוף העיקרי שאחראי על חקיקת חוקים בישראל. חבריה מתכנסים מדי יום ראשון כדי לקבוע את גורלן של הצעות החוק שיעלו להצבעה באותו השבוע במליאת הכנסת, ועל אף שפעילותה אינה מוסדרת בחוק ולהחלטותיה אין תוקף חוקי מחייב, עמדת הוועדה היא זו שקובעת בפועל כיצד תצביע הכנסת. בכך היא הופכת את הרשות המחוקקת לחותמת גומי דה-פקטו, המאשרת או דוחה חוקים רק על פי הוראות הרשות המבצעת. בניגוד לדיוני הכנסת, ועדת השרים חסויה לחלוטין: בדיונים לא נכתב פרוטוקול ואופן הצבעת חברי הוועדה אינו נרשם. המסמך היחיד המתפרסם הוא סיכום החלטות הוועדה, ובו מוצגת רק ההחלטה הסופית, בלי נימוק או הסבר. מבין 12 השרים החברים בוועדה, שרת המשפטים איילת שקד היא היחידה המפרסמת את הצבעותיה [כאן].

המשמר החברתי מפיץ מדי שבוע סריקה של המסמך עבור הציבור הרחב, וסוקר את הצעות החוק המרכזיות בתחום החברתי-כלכלי שעלו לדיון בוועדה באותו שבוע. להלן חלק מהצעות החוק שנידונו השבוע יחד עם החלטות הוועדה. המידע על הצעות החוק מובא באדיבות מרכז לשינוי מדיניות של שתי"ל, מיסודה של הקרן החדשה לישראל.

 

הצעת חוק תאגידי מים וביוב (תיקון – הפחתת חובות מים וביוב לאוכלוסיות נזקקות)

חבר הכנסת דוד ביטן מהליכוד ואחרים מבקשים לקבוע הפחתת חובות לנזקקים, שכורעים תחת נטל תשלומי המים לתאגידי המים והביוב. התיקון המוצע נועד לסייע לצרכנים נזקקים אלו, ומחייב קביעת תנאים  לצורך הפחתת חובות של צרכנים נזקקים. הצעת החוק לא נועדה לעודד עבריינות וצריכת מים בלתי סבירה, אלא מטרתה לגלות התחשבות כלפי נזקקים, אשר מוכרים ככאלו בשירותי הרווחה ברשויות המקומיות. (להצעת החוק המלאה לחצו כאן).

הוועדה דחתה את הדיון בפעם השנייה ברציפות.

 

הצעת חוק פיקוח על רווחי שיווק בתוצרת חקלאית

לא פעם קובלים החקלאים על כך שהם מוכרים את תוצרתם במחיר נמוך, ואילו המחיר לצרכן גבוה מאוד הודות לקופונים הנגזרים בדרך. ח"כ חיים ילין וקבוצת חברי כנסת מבקשים להטיל פיקוח על מרווחי השיווק של הסיטונאים והמשווקים תוצרת חקלאית כך שמצד אחד תובטח פרנסה הוגנת לחקלאים ומצד שני תוצרת במחיר הוגן לצרכן. ההצעה עולה על רקע משבר העגבניות והמחסור בפירות וירקות שהורגש לאחרונה.

הוועדה דחתה את הדיון בשלושה שבועות.

 

הצעת חוק ההוצאה לפועל (תיקון – חייב משתף פעולה)

חברת הכנסת קארין אלהרר מיש עתיד ואחרים מציעים למנוע את חשיפתם של חייבים בהוצאה לפועל אשר משלמים את חובם לתהליכי עיקול וגבייה, הפוגעים, כך לפי דברי ההסבר להצעת החוק, ביכולת של החייבים לשלם את חובם.

הוועדה דחתה את הדיון בהצעה בארבעה חודשים.

 

עמדות ועדת שרים לענייני חקיקה 19 אוקטובר 1

עמדות ועדת שרים לענייני חקיקה 19 אוקטובר 2עמדות ועדת שרים לענייני חקיקה 19 אוקטובר 3

עמדות ועדת שרים לענייני חקיקה 19 אוקטובר 4

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs