חמש שאלות שחייבים לשאול על מתווה הגז

חמש שאלות שחייבים לשאול על מתווה הגז

בימים אלה מתכנסת ועדת הכלכלה של הכנסת לדיון בבקשת השר הממונה על מתווה הגז – ראש הממשלה בנימין נתניהו – לאשר פטור מהסדר כובל למונופול הגז. המשמר החברתי מציג: חמש שאלות שהח"כים חייבים להציג לממשלה.

הדיון החריג שמתקיים בוועדת הכלכלה של הכנסת בימים אלה הזה נכפה על הממשלה. לפי החוק, כדי לעקוף את החלטת הממונה על ההגבלים העסקיים, השר חייב להיוועץ בוועדת הכלכלה.

זאת שעת המבחן של הח"כים: האם הם יגלו אומץ ויפעלו כשומרי הסף שלנו , או יסתפקו במעמד של חותמת גומי. את הסכנות שמטרידות אותנו הסברנו להם בכל העיתונים ובכל הכיכרות. אנחנו פוחדים שמתווה הגז ישאיר אותנו עם פחות משאבים, פחות כסף ופחות דמוקרטיה. אנחנו פוחדים שהוא נגוע בשיקולים זרים ומושפע מלחצים של בעלי הון וגורמים בינלאומיים. עכשיו תור הח"כים: הם חייבים להפוך כל אבן בדרך לבירור הטענות האלה, ולסרב לקבל החלטה עד שהממשלה תיתן תשובות לשורה של שאלות.

 

מה נסגר עם כללי המנהל התקין? בדרך לאישור ההסדר עם מונופול הגז נדרש אישורם של כמה רגולטורים ונבחרי ציבור. במקום שביקורתם תישמע, כמה מהמרכזיים שבהם – הממונה על ההגבלים העסקיים, יו"ר רשות החשמל ושר הכלכלה – הודחו, הוזזו או נאלצו להתפטר ברגע שסומנו כמכשול לאישור ההסכם.

ועדת הכלכלה צריכה לבקש הבהרות על ההתעלמות הזו מביקורתם של שומרי הסף.

 

מי יפקח על מונופול הגז? קיים חשש שבתהליך הפגום שהוביל לבקשת הפטור לא נקבעו מנגנוני בקרה ופיקוח מספקים שיבטיחו את השגת יעדי המדינה בתחום הגז.

ועדת הכלכלה צריכה לברר, אילו סנקציות יוטלו על מונופול הגז אם לא יעמוד ביעדי המחירים והכמויות להספקת הגז, אותם קבעה הממשלה.

 

איך יכול להיות שדווקא הממשלה הזאת שכחה לגמרי את הריבונות הישראלית? ב"פסקת היציבות" שבהסכם עם מונופול הגז, הממשלה מתחייבת למנוע כל שינוי בתנאי המונופול ב-15-10 השנים הקרובות. הממשלה כובלת את ידיה ואת ידי הכנסת באופן שימנע מהן להתמודד עם שינויים עתידיים במחירי הגז הטבעי ומקורות אנרגיה אחרים. היא גם מוותרת מרצונה על היכולת להגיב להתפתחויות גיאופוליטיות מסוכנות. ואם זה לא מספיק, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אמר בעבר שסעיפי יציבות כאלה "אינם מקובלים במדינות מפותחות" וש"מונופול הגז מסוכן לקבלת ההחלטות במשק".

חברי ועדת הכלכלה מוכרחים לשאול: איך זה שהממשלה מעדיפה את רצונו של המונופול ביציבות עסקית על פני האינטרס הכלכלי והביטחוני הישראלי? מהן ההשלכות של פסקת היציבות על הדמוקרטיה ותהליכי קבלת ההחלטות?

 

 

כמה זה באמת יעלה לנו? הממשלה התחייבה לממן את אבטחת האסדות בלב הים. היא תעשה זאת באמצעות חיל הים ומכספי משלמת המסים הישראלית. המחיר הזה של מתווה הגז לא שקוף לציבור.

ועדת הכלכלה חייבת לבקש מידע על העלות השנתית הצפויה של האבטחה, ולברר אם מונופול הגז יפצה את המדינה על שירותי האבטחה שהוא מקבל.

 

והכי חשוב: מה התכנית?! מתווה הגז מוצג לנו כהסדר ספציפי עם חברה ספציפית, אבל בפועל הוא קובע איך ייראה משק הגז הישראלי בעשורים הבאים.

ועדת הכלכלה חייבת לתבוע לפני גיבוש המלצותיה תשובה לשאלה: מדוע לא גובשה עדיין תכנית כוללת למשק האנרגיה הישראלי?

אם לא נוותר, זה יכול להיגמר אחרת. חברי ועדת הכלכלה חייבים להשתמש בכוח שאנחנו נתנו להם. כאשר הכנסת התעקשה לדון ברצינות במדיניות הגז שלנו – כמו למשל בחוק ששינסקי ובחוק קרן מיסוי רווחי הגז – העקשנות השתלמה לאינטרס הציבורי ולכלכלת ישראל. קיבלנו חוקים טובים יותר. זה תלוי בהם – וזה תלוי בנו.

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs