במשך יותר משעתיים הצליח נתניהו לא לומר כלום  על מתווה הגז

במשך יותר משעתיים הצליח נתניהו לא לומר כלום על מתווה הגז

ועדה: ועדת הכלכלה

הדבר הכי חשוב  בדיון ועדת הכלכלה על מתווה הגז בהשתתפות רה"מ נתניהו הוא ההודאה של נתניהו בכך שהפעלת סעיף 52 נכפתה עליו לאור התנגדותו של הממונה על ההגבלים למתווה הגז. בכך חזר נתניהו על דברי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט, בדיון בנושא זה ביום ראשון שעבר, ורוקן את רוב התוכן של דיוני ההיוועצות הנדרשים להפעלת הסעיף.

במשך יותר משעתיים הצליח נתניהו לא לומר כלום כמעט על מתווה הגז. נתניהו הרגיש בנוח באזור הנוחות שלו בדיבורים על תועלת אסטרטגית בייצוא הגז ועל הצורך בפיתוח גישה "ידידותית יותר", לדבריו, לעסקים. נתניהו נמנע מלהשיב באופן ישיר לרוב שאלות חברי הכנסת.

היעדר הסנקציות במתווה, הדחייה במועד פיתוח לוויתן, השלכות ההודעה המצרית על הקפאת עסקאות הגז עם חברות ישראליות ועל חוות הדעת ששמו את מתקני הייצוא במצרים כיעד הייצוא המרכזי, אי חיבור צינור שני מתמר, השלכות פסקת היציבות על האינטרס הישראלי, ההימנעות מהצגת אלטרנטיבות למתווה – כל אלה הן דוגמאות לשאלות שנשארו ללא מענה מראש הממשלה. בנוסף נתניהו נמנע מלדבר על מחיר הגז למשק הישראלי, הסבת תחבורה ותעשייה לגז, על חיבור המפעלים הלקוי (הוא שר הכלכלה הממונה על כך!) ועל העתיד האנרגטי של ישראל.

יו"ר הוועדה איתן כבל לא לחץ את נתניהו. הוא יודע שהכדור מתגלגל הלאה לכיוון בג"ץ. "אחרי הדיון יהיה מי שיצטרך להחליט אם ראש הממשלה ענה או לא ענה", אמר כבל בתגובה להערת ח"כ שלי יחימוביץ'.
על אף שהדיון לא התעלה לרמה של הדיונים הקודמים בתהליך ההיוועצות, הדיון אתמול היה ייחודי, ודווקא ייחודיותו מעידה על החוסר בדיון רציני בכנסת. התכונה סביב הדיון העידה על החוסר במענה, אפילו חלקי כמו אתמול, של ראש הממשלה לשאלות חברי הכנסת, את החשיבות של דיון ציבורי ער ונוקב על מדיניות הממשלה, ועל העבודה הלקויה של חברי הכנסת שהראו את פניהם בוועדה אחרי שלא הגיעו לכל הדיונים הקודמים ובכלל לא מראים את פניהם בוועדות.
דיון הסיכום של תהליך ההיוועצות יתקיים בשבוע הבא. בעקבות דברי נתניהו וליכט על השימוש המאולץ בסעיף 52 ברור יותר מתמיד שעטיפת מתווה הגז והפטור הנלווה לו למונופול הגז היא עטיפה שאין בתוכה דבר.

 

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs