השר יואב גלנט: חסרות כ-100,000 דירות כדי לענות לביקוש
צילום: אור אמיני \ פיקיוויקי

השר יואב גלנט: חסרות כ-100,000 דירות כדי לענות לביקוש

ועדה: הוועדה המיוחדת להצעת חוק הרשות להתחדשות עירונית

אלו הם דבריו של השר גלנט בוועדה להתחדשות עירוני, מה עושה המדינה בכדי לענות למשבר הדיור? איך והאם זה ישפיע על מחירי הדיו? מישהו יזכור לדאוג גם לזכויות דיירי הדיור הציבורי?

הוראת שעה

שר האוצר משה כחלון (כולנו) ושר הבינוי והשיכון יואב גלנט (כולנו) הציבו להם מטרה – לפעול להורדת מחירי הדיור. לשם כך הוגשה הצעת חוק התכנון והבנייה (הוראת שעה), התשע"ו-2015 . לאחר שאושרה בקריאה ראשונה בכנסת היא הועברה להכנה לקריאה שנייה ושלישית בוועדה מיוחדת בשם: " הוועדה המיוחדת לדיון בהצעת חוק הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, התשע"ה-2015 ולדיון בהצעת חוק התכנון והבניה (תיקון מס' 104), התשע"ה-2015. הוועדה המיוחדת לדיון בהצעת חוק הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית ובסעיפים מהצעת חוק התכנית הכלכלית תדון בפרק ח' – הקמת רשות החשמל ופרק ט'- בנקאות. "בראשות ח"כ אלי כהן (כולנו).

מי היה בדיון?

בדיון שהתקיים בוועדה ב-21.12.15 נכחו שר האוצר, שר הבינוי והשיכון וסגנו ח"כ ג'קי לוי, ראש מטה הבנייה מר אביגדור יצחקי, ראשי ערים (מודיעין-מכבים-רעות, פתח תקווה וגבעתיים), הח"כים: אלי כהן (כולנו)-יו"ר הוועדה, הח"כים: חיים ילין (המחנה הציוני), אורלי לוי אבקסיס, תמר זנדברג (מרצ), עבד אל-חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת), אורי מקלב (יהדות התורה), יוסי יונה (המחנה הציוני) ויעל כהן פארן (המחנה הציוני) ומוזמנים רבים אחרים ממשרדי ממשלה ומגופים שונים.

איך השניים מתכוונים להוריד את מחירי הדיור?

שר האוצר פתח ואמר שכדי להוריד את מחיר הדיור יש להגדיל את ההיצע שלו ולשם כך גובשו תוכניות נוספות לקיימות כמו "מחיר למשתכן" וכמו הוספת 20% לזכויות בנייה על מגרש למגורים המותרים על פי התוכנית העירונית. כחלק מהצעת החוק הנדונה בוועדה זאת. השר הדגיש שהוא מודאג מעזיבת בני היישובים בפריפריה ומעבר למרכז. כדי להשאירם ביישוב שלהם יש לאפשר להם לרכוש דירה וזאת בין היתר, באמצעות הצעת החוק הנדונה בוועדה. עוד ציין שקיימת פעילות משותפת עם ראשי הערים.

לדברי השר גלנט חסרות כ-100,000 דירות כדי לענות לביקוש בטווח הקרוב. לשם כך גובשו כמה תוכניות (נוסף לאלה שהזכיר שר האוצר) שחלקן כבר מתבצעות, ובהן: הוזלת מחיר הקרקע ב-20%-30%; התחדשות עירונית-הריסת מבנים באיזורי ביקוש בערים ובנייה מחדש של מבנים גבוהים; חיזוק באמצעות הגדלת מספר התושבים בערי הלווין סביב הערים הגדולות בפריפריה: דימונה, ירוחם, מגדל העמק, כרמיאל ועוד); שיפוץ דירות בדיור הציבורי – 500 מקרב 582 דירות ריקות ברחבי הארץ כבר שופצו ואוכלסו; הקלה ברגולציה על ידי שינוי חוקים ישנים.

 

גם לדיירי הדיור הציבורי זכות להמשיך ולגור בדירה הציבורית בתנאים הנוכחיים גם אם שטח הדירה יגדל

אורלי לוי-אבקסיס : לא שוכחת את הדיור הציבורי

ח"כ אורלי לוי אבקסיס ציינה את הצורך לקבוע ענישה במקרה שיזם לא יעמוד בהתחייבותו לבנות בפרק זמן מסויים שייקבע בחוק וכן שתהיה גם לדיירי הדיור הציבורי זכות להמשיך ולגור בדירה הציבורית בתנאים הנוכחיים גם אם שטח הדירה יגדל. ח"כ יונה סבור שהחוק המוצע הוא בעצם חוק תמריצים, לעודד בעלי מגרשים לבנות עליהם, אלא שלפי ניסיון העבר אין התלהבות רבה מצידם. עוד ציין שבקרב ראשי ערים ישנם שאינם מעוניינים לבנות דירות קטנות שמא תקנה אותן אוכלוסייה חלשה. לדעתו יש לחייב את ראשי הערים לפעול בשיתוף פעולה עם הממשלה בעניין הדיור.

ח"כ זנדברג הזכירה כמה מהתוכניות הרבות שכבר עלו ולא השפיעו על מחיר הדיור. עוד ציינה כי אין בהצעת החוק התייחסות לשטחי ציבור שיהיו נחוצים לדיירים שיאכלסו את הבניינים לכשייבנו ואף לא לאפשרות להציג התנגדויות לכול תוכנית בנייה ובכך יופרו האיזונים והבלמים. ח"כ פארן הייתה מודאגת מכך שהבנייה שתתבצע בעקבות הוראת השעה תצמצם את השטחים הירוקים בערים.

חילוקי דעות עם ראשי הערים

חילוקי דעות  שהגיעו עד להרמת קול, התגלו בין ראשי הערים שהשתתפו בדיון לבין מר אביגדור יצחקי, ראש מטה הבנייה במשרד האוצר. עיקר טענתם היה שישנם שינויים תכופים מדי בחוק התכנון והבנייה ולא מספיקים ליישם את הקודמים וכבר הממשלה מעלה הצעות חדשות. אין לממשלה פתרונות למחסור במגרשים לבניית שירותים ציבוריים והוראת השעה הנוכחית לא תקצר את תהליכי הבירוקרטיה אלא להיפך, תאריך אותם.

נוסח מתוקן

בעקבות הדיון הזה הוגש נוסח מתוקן של הצעת החוק לדיון בוועדה המיוחדת שהתקיים למחרת ב-22.12.15. בדיון השתתפו היו"ר ח"כ אלי כהן, והח"כים: חיים ילין, תמר זנדברג, עבד אלחכים חאג` יחיא, אורי מקלב, שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי), דוד ביטן (הליכוד) ויואב בן-צור (ש"ס).  הנוסח החדש הכיל מענה למרבית הטענות שהועלו בדיון הקודם. אחד מהתיקונים המעניינים שבא לענות על הצורך במתן שירותים ציבוריים לאוכלוסייה שתתווסף בעקבות הבנייה למגורים הוא כזה: תוספת השטח לבנייה תשמש רק להוספת יחידת דיור, אחת או יותר, לבניין, מעבר למותר לפי תכנית, ושטחה לא יעלה על 120 מ"ר, צמצום מ-150 מ"ר שהיו בהצעה המקורית.

הקטנת השטח  המירבי המותר בא לענות לדרישת ח"כ ילין בדיון הנוכחי שסיפר כי ראה בכמה ערים שימוש בקומת הקרקע לצורכי ציבור ומסחר, אם כי הדברים לא נכתבו במפורש בהוראת השעה.

הוראת השעה היא לחמש שנים, עד דצמבר 2020 ובעדה הצביעו הח"כים: כהן, ילין, ביטן, מקלב, מועלם-רפאלי. לא הייתה התנגדות אולם ח"כ זנדברג נמנעה. ב-28.12.15 אושרה הצעת החוק בקריאה שנייה ושלישית.                 

 

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs