האם תוכל רשות המים והביוב לחייב תאגידים מקומיים לשתף פעולה לטובת הציבור?

ועדה: ועדת הפנים והגנת הסביבה; נוכחים: דוד אמסלם, דוד ביטן, אורי מקלב

ביום שני, ה-3 לנובמבר, התכנסה ועדת הפנים בכנסת לדיון בנושא הסרת חסמים בתחום הביוב (במסגרת דיוני חוק ההסדרים). לפי הצעת החוק שהוצגה ע"י אנשי משרד האוצר, רשות המים והביוב תקבל את הסמכות הבלעדית לחייב רשויות ותאגידי מים לתת שירותי ביוב לרשויות ותאגידים שכנים, ואף לחייבם לקלוט שפכים של ערים שכנות בתשתיותיהן. חשוב לציין שעד כה סמכות זו הייתה בידי שרי הפנים, שלא הרבו להשתמש בה לאורך הקדנציות.

בתחילת הדיון הציגו אנשי האוצר את הרפורמה, תכניה ואופן ביצועה. בחדר נזרקו הערות לאוויר מכיוון חברי הכנסת שישבו בוועדה, שלא הצליחו להבין את מטרתו הקונקרטית של החוק, האופן הביצועי שלו, ומקור המימון של הרפורמה. חבר הכנסת דוד ביטן, היה שותף פעיל מאוד בדיון והרבה לבקר את הצעת החוק, אמר: "מי אתם שתחליטו מי יעבוד עם מי, ואיפה? ההצעה הזו היא הנחתה מלמעלה. לא יתכן שיחייבו רשות אחת לספק שירות לרשות אחרת." חבר הכנסת אורי מקלב (שנכח באופן חלקי בדיון) ניסה למצוא תשובות לעניין ההוזלה החודשית הצפויה לאזרח בעקבות הרפורמה, אך נראה היה שהוא לא בקיא בפרטי הדיון בצורה טובה ומדבר ע"מ להירשם בפרוטוקול הדיון בלבד. יו"ר הוועדה, ח"כ דוד אמסלם, ביקר גם הוא את הצעת החוק וטען כי "האטמוספירה לא בשלה לשינוי הזה. אזרחי עיר אחת לא יממנו אזרחי עיר אחרת".

בתשובה לטענות חברי הכנסת, טענו נציגי האוצר כי התשתיות תקועות שנים והחוק יאפשר לתפקד דווקא במציאות בה ספקי המים הם שונים ורבים. עוד הוסיפו הנציגים, כי ישנם פרויקטים שנתקעו 10 שנים משום שלא הייתה הסכמה כללית בין הרשויות לגבי אופן הביצוע ומחלוקות על כספים. רשות המים והביוב, שתקבל לידיה את הכוח לשלוט בנעשה בתחום, תנווט בין הרשויות לתאגידים הקטנים והגדולים, ותזרז ותייעל תהליכי שיפור תשתיות ובניית יחידות מגורים. מרבית הנוכחים בחדר הפנו שאלות דומות לאנשי האוצר "מהיכן יבוא הכסף לשינוי? מה יקרה לרשות שלא תסכים לתת שירות לרשות אחרת?"

נראה היה כי גם אנשי האוצר לא הגיעו מוכנים לכל טיעון שיופנה כלפיהם, והצעת החוק לא הייתה מבוססת דיה. בהמשך הדיון נתקבלה הסכמה כללית בין יושבי השולחן לפיה ישנן נקודות חיוביות בהצעת החוק, אך מנגד צריכים כל הגורמים הקשורים בדבר לשבת ביחד ולנסח את הצעת החוק מחדש עד הדיון הבא שיתקיים ביום רביעי (ה-4.11).

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs