השבוע בוועדת השרים לחקיקה: תמיכה בחוק פינוי נפטרים בשבת, אבל רק בקריאה הטרומית

השבוע בוועדת השרים לחקיקה: תמיכה בחוק פינוי נפטרים בשבת, אבל רק בקריאה הטרומית

השבוע דנה ועדת השרים ב- 27 הצעות חוק פרטיות, בשש טיוטות חוק ממשלתיות וההצעת חוק בדין רציפות אחת. מבין הצעות החוק הפרטיות תמכה ועדת השרים בשש הצעות חוק תחת התניות שונות, התנגדה לשש הצעות פרטיות, ודחתה את הדיון ב- 13 הצעות חוק פרטיות נוספות. השבוע תמכה הוועדה בשתי הצעות ללא התניה, לפחות לא בטבלת ההחלטות של הוועדה. עם זאת, לאור העובדה שעד כה הוועדה לא אישרה אף הצעת חוק פרטית ללא התניה, נחכה לפרסום נוסח ההחלטה כדי לוודא אם הייתה התניה או לא.

בשנים האחרונות הפכה ועדת השרים לענייני חקיקה לגוף העיקרי שאחראי על חקיקת חוקים בישראל. חבריה מתכנסים מדי יום ראשון כדי לקבוע את גורלן של הצעות החוק שיעלו להצבעה באותו השבוע במליאת הכנסת, ועל אף שפעילותה אינה מוסדרת בחוק ולהחלטותיה אין תוקף חוקי מחייב, עמדת הוועדה היא זו שקובעת בפועל כיצד תצביע הכנסת. בכך היא הופכת את הרשות המחוקקת לחותמת גומי דה-פקטו, המאשרת או דוחה חוקים רק על פי הוראות הרשות המבצעת. בניגוד לדיוני הכנסת, ועדת השרים חסויה לחלוטין: בדיונים לא נכתב פרוטוקול ואופן הצבעת חברי הוועדה אינו נרשם. המסמך היחיד המתפרסם הוא סיכום החלטות הוועדה, ובו מוצגת רק ההחלטה הסופית, בלי נימוק או הסבר. מבין 12 השרים החברים בוועדה, שרת המשפטים איילת שקד היא היחידה המפרסמת את הצבעותיה [כאן].

המשמר החברתי מפיץ מדי שבוע סריקה של המסמך עבור הציבור הרחב, וסוקר את הצעות החוק המרכזיות בתחום החברתי-כלכלי שעלו לדיון בוועדה באותו שבוע. להלן חלק מהצעות החוק שנידונו השבוע יחד עם החלטות הוועדה. המידע על הצעות החוק מובא באדיבות מרכז לשינוי מדיניות של שתי"ל, מיסודה של הקרן החדשה לישראל.

הצעת חוק ערבות למשכנתאות (תיקון – ערבות מדינה לדירה יחידה)

הצעת החוק מבקשת להקל את הנגישות של הציבור למשכנתא עד למימון של 90% מההלוואה לדירה. חלק הארי של גובה המשכנתא תהיה המשכנתא עצמה, 75% מערך הדירה, בעוד שהמדינה תשלים את חלקה בערבות מדינה.

הצעת החוק בולטת על רקע מחירי הדיור הגבוהים ועל רקע כוונת האוצר לסבסד משכנתא גבוהה אף יותר מ- 90% במכרזי מחיר למשתכן. ייתכן והדבר רק יבעיר עוד יותר את שוק הדיור שבוער גם ככה.

ועדת השרים דחתה את הדיון בהצעת החוק בחודשיים.

הצעת חוק שירותי הדת היהודיים (תיקון – שירותי הובלת נפטרים)

כיום אם בן או בת משפחה חלילה הלכו לעולמם במהלך השבת, אז בני המשפחה הם אלה שנאלצים לשאת בעלויות הפינוי של גופת הנפטר או הנפטרת מהבית. זאת, מכיוון שחברה קדישא לא עובדת בשבת.הצעת החוק מבקשת לתקן מצב זה, ולקבוע שהמדינה היא זו שתישא בעלויות הובלת הנפטרים.

הוועדה תמכה בהצעת החוק בקריאה הטרומית בלבד.

לצפייה בטופס המלא של החלטות ועדת השרים לחקיקה השבוע

נגישות
השבוע בוועדת השרים לחקיקה: תמיכה בחוק פינוי נפטרים בשבת, אבל רק בקריאה הטרומית | המשמר החברתי

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs