יו"ר ועדת החינוך, בטל את הדיון בשירות האינטרסים הפרסומיים

יו"ר ועדת החינוך, בטל את הדיון בשירות האינטרסים הפרסומיים

בעקבות יוזמה של המשמר החברתי פנו שורה של ארגונים חברתיים ליו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ יעקב מרגי, בדרישה לבטל את הדיון לרגל "יום מעשים טובים", המזוהה עם שרי אריסון, בעלת השליטה בבנק הפועלים. המשמר החברתי, חדר המצב-צדק חברתי, לובי 99 וצדק פיננסי קראו למרגי שלא לקיים את הדיון בשירות האינטרסים הפרסומיים של החברות המסחריות שקשורות ל"יום מעשים טובים".

הדיון בוועדה נקבע ליום ג' השבוע וכותרתו "מעורבות חברתית של תלמידים לציון יום המעשים הטובים". ""יום המעשים הטובים" מצוין בישראל כיוזמה של אשת העסקים שרי אריסון", כתבה נירית מוסקוביץ, המנהלת הכללית של המשמר החברתי ליו"ר ועדת החינוך. "עמותת "רוח טובה" שהקימה אריסון, מקיימת ביום זה מגוון אירועי התנדבות שונים בקהילה, בשיתוף מגוון מוסדות חינוך, עמותות וחברות מסחריות. אחד התאגידים המסחריים המעורבים ביוזמה הוא בנק הפועלים, אשר נשלט על ידי חברת אריסון אחזקות שבשליטת גב' אריסון. בכירי הבנק, בהם המנכ"ל ציון קינן והיו"ר יאיר סרוסי, נוהגים לקחת חלק באירועי "יום המעשים הטובים", ובתוך כך נהנים מיחסי ציבור שערכם לא יסולא בפז. בנסיבות אלה, אנו סבורים כי אין זה ראוי להפוך את הכנסת לכלי תדמיתי בשירותם של בעלי הון ותאגידים בישראל, בשעה שהיא דנה במגוון יוזמות חקיקה שיש להן השלכות על רווחי הבנקים, והפועלים בכלל זה."

עוד כתבה מוסקוביץ' בפנייה כי "בנק הפועלים איננו רק הבנק הגדול בישראל. הוא גם תאגיד בורסאי, שבשמו נקשרו מספר פרשות מטרידות בשנים האחרונות. הבנק זכה לביקורת חריפה בגין מתן הלוואות בהיקפי ענק לטייקונים, ובראשם נוחי דנקנר, ללא ביטחונות מתאימים. יו"ר הבנק הקודם, מר דני דנקנר, בן דודו של נוחי, הודח מתפקידו בבנק לאחר שהורשע בפלילים ונידון למאסר. רק לאחרונה פורסם כי בכירי הבנק טייחו פרשת הטרדה מינית באמצעות קידומה של המוטרדת (לכאורה) למשרת ניהול בכירה בבנק."

בנק הפועלים יום המעשים הטובים

מנכ"ל בנק הפועלים, ציון קינן (שני מימין), ויו"ר דירקטוריון הבנק, יאיר סרוסי (ראשון משמאל) בפעילות ב"יום המעשים הטובים".

"כתאגיד רב עוצמה הפועל במציאות של חולשה רגולטורית, נהנה בנק הפועלים מהכנסות עתק שהוא מפיק מהציבור הישראלי. הכנסות הבנק בשנת 2015 עמדו על למעלה מ- 14 מיליארד שקלים, זאת, בין השאר, בשל העובדה, ששוק הבנקאות בישראל מתנהל בתחרות אפסית, על גבם של הצרכנים והעסקים הקטנים. היעדר התחרות בשוק זה הביא לכך שהבנקים בישראל נמצאים בתחתית סולם היעילות של ה- OECD,  והם ממעטים להקצות אשראי לעסקים הקטנים – מנוע הצמיחה המרכזי של המשק.

אנו ערים לכך, שביום המעשים הטובים לוקחים חלק רבות ורבים, טובות וטובים, מתוך רצון עז להועיל לסביבתם ולהרבות טוב. אלא שהיוזמה משרתת גם אינטרסים נוספים.

על כן, אני קוראת לך לבטל את הדיון שנקבע ליום שלישי. לחלופין, אני מציעה לך לקיים במקומו דיון ביקורתי אודות הקשר בין פילנתרופיה לבין נסיגת מוסדות המדינה מאחריותם לשירותים החברתיים, ועל משמעותה האמיתית של אחריות חברתית של עסקים."

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs