השבוע בוועדת שרים: הממשלה מתנגדת לרוב מיוחד לאישור תקציב דו-שנתי
צילום: איציק אדרי. מתוך אתר פיקיוויקי

השבוע בוועדת שרים: הממשלה מתנגדת לרוב מיוחד לאישור תקציב דו-שנתי

השבוע דנה ועדת השרים ב-23 הצעות חוק פרטיות, בשלוש הצעות לדין רציפות ובחמש טיוטות חוק ממשלתיות. מבין הצעות החוק הפרטיות תמכה ועדת השרים בשלוש הצעות חוק, התנגדה לשבע הצעות פרטיות, ודחתה את הדיון ב-12 הצעות חוק פרטיות נוספות.

מדד עצמאות הכנסת של המשמר החברתי בודק עד כמה הכנסת עצמאית בקבלת החלטותיה. הנתונים המעודכנים ביותר, ביחס לשנתה הראשונה של הכנסת ה-20, מלמדים שהכנסת מקדמת או פוסלת חוקים בהתאם להחלטות ועדת השרים. המוציאים לפועל של החלטות הוועדה הם חברי הכנסת של הקואליציה, הנתונים למשמעת ברזל קואליציונית. קראו עוד כאן על נתוני מדד עצמאות הכנסתל שנה הראשונה של הכנסת הנוכחית.

בשנים האחרונות הפכה ועדת השרים לענייני חקיקה לגוף העיקרי שאחראי על חקיקת חוקים בישראל. חבריה מתכנסים מדי יום ראשון כדי לקבוע את גורלן של הצעות החוק שיעלו להצבעה באותו השבוע במליאת הכנסת, ועל אף שפעילותה אינה מוסדרת בחוק ולהחלטותיה אין תוקף חוקי מחייב, עמדת הוועדה היא זו שקובעת בפועל כיצד תצביע הכנסת. בכך היא הופכת את הרשות המחוקקת לחותמת גומי דה-פקטו, המאשרת או דוחה חוקים רק על פי הוראות הרשות המבצעת. בניגוד לדיוני הכנסת, ועדת השרים חסויה לחלוטין: בדיונים לא נכתב פרוטוקול ואופן הצבעת חברי הוועדה אינו נרשם. המסמך היחיד המתפרסם הוא סיכום החלטות הוועדה, ובו מוצגת רק ההחלטה הסופית, בלי נימוק או הסבר. מבין 12 השרים החברים בוועדה, שרת המשפטים איילת שקד, השר להגנת הסביבה אבי גבאי והשרה לשיוויון חברתי גילה גמליאל מפרסמים בחלק מהמקרים את הצבעותיהם [כאן וכאן].

המשמר החברתי מפיץ מדי שבוע סריקה של המסמך עבור הציבור הרחב, וסוקר את הצעות החוק המרכזיות בתחום החברתי-כלכלי שעלו לדיון בוועדה באותו שבוע. להלן חלק מהצעות החוק שנידונו השבוע יחד עם החלטות הוועדה. המידע על הצעות החוק מובא באדיבות מרכז לשינוי מדיניות של שתי"ל, מיסודה של הקרן החדשה לישראל.

הצעת חוק-יסוד: משק המדינה (תיקון – סעיף נוקשות)

ב-2011-2012 נוסה בפעם הראשונה רעיון התקציב הדו שנתי. הניסיון נגמר בגירעון תקציבי כפול מהמתוכנן, ובהתנגדות של הפקידות באוצר לרעיון התקציב הדו שנתי פעם נוספת. במקרים נוספים אישרה הכנסת מעין תקציבים דו שנתיים, בעיקר על רקע מערכות בחירות שהכניסו את המדינה לשנה קלנדרית ללא תקציב מדינה.

הצעת החוק מבקשת לקבוע שבמקרים שבהם תבקש הממשלה מהכנסת לאשר תקציב דו שנתי, היא תוכל לעשות זאת רק ברוב של 70 חברי כנסת, ולא ברוב רגיל.

ועדת השרים התנגדה להצעת החוק.

הצעת חוק זכויות הדייר בדיור הציבורי (סיוע ריאלי בשכר דירה)

הצעת החוק מבקשת לסייע כספית לזכאים הרבים של הדיור הציבורי, שממתינים לדירה בדיור הציבורי. בשנים האחרונות מספר הדירות הציבוריות הדלדל באופן ניכר, מה שהביא את רשימת הזכאים הממתינים לגדול ולגדול ואת משך ההמתנה לתקופה שיכולה להימשך גם שנים. בנוסף, גובה הסיוע בשכר הדירה, שניתן על ידי משרד השיכון, נשחק לאור העלייה המטורפת במחירי הדיור והשכירות. לכן, הצעת החוק מבקשת לסייע לאותם זכאים סיוע שיש לו קשר למצב הקיים בשטח.

הצעת החוק נדחתה על ידי ועדת השרים כבר שלוש פעמים בשנה האחרונה והוועדה אף התנגדה להצעה פעמיים נוספות. עם זאת, ההצעה לא עלתה להצבעה במליאה עדיין.

הוועדה התנגדה להצעת החוק.

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs