ההכרזה בדבר פתיחות פרלמנטרית

ההכרזה בדבר פתיחות פרלמנטרית

ההכרזה בדבר פתיחות פרלמנטרית נוסחה ב-2012 בידי ארגוני שקיפות מובילים בעולם, ונעשתה מאז תו-תקן לפתיחות ולשקיפות. היא אומצה על ידי כ-180 ארגונים אזרחיים ובתי נבחרים ב-100 מדינות בעולם. 44 סעיפיה מעגנים נורמות של שקיפות ופתיחות שכל בית נבחרים מצווה בהן כלפי אזרחי המדינה. המשמר החברתי קורא לכנסת לאמץ את עקרונות ההכרזה גם בישראל.

מיישרים קו עם העולם

נוסח אנגלי

נוסח אנגלי

לא רק בישראל נאבקים למען דמוקרטיה משתפת ושקופה. המחאות שפרצו בשנים האחרונות בכל רחבי העולם הראו שמיליונים איבדו אמון ביכולת של בתי הנבחרים להוביל מדיניות הוגנת ושוויונית. היום אנחנו מבינים שללא פיקוח מתמיד וזרימה שוטפת של מידע, בעלי הכוח מצליחים לעתים קרובות להטות את החקיקה לטובתם.

ואנחנו לא רק מבינים, אלא גם פועלים לשנות. בכל העולם, מאורוגוואי ועד תוניס, קמו ארגונים שהתגייסו לחשוף מידע מתוך הפרלמנטים ולעקוב אחרי נבחרי הציבור. ובכל מקום אנחנו נתקלים בבעיות דומות: קושי לעקוב אחרי ההצבעות של הנציגים, סירוב לחשוף את האינטרסים הכלכליים שלהם, היעדר אפשרות לעקוב בזמן אמת אחרי שינויים שמוכנסים בהצעות חוק ועוד ועוד.

כיוון שהבעיות דומות, אפשר ללמוד יחד איך לטפל בהן. הקשרים שנוצרו בין פעילים במדינות שונות הובילו לניסוח אמות מידה מינימליות של פתיחות שכל פרלמנט דמוקרטי באמת צריך לאמץ. אלה מצאו ביטוי ב-2012 במסמך משותף, "ההכרזה בדבר פתיחות פרלמנטרית", שניסחו יחד כמה מארגוני השקיפות המובילים בעולם, וזכה מאז להכרה של כ-180 ארגונים. ארגונים אלה מעודדים את הפרלמנטים המקומיים שלהם להתחייב ליישום עקרונות המסמך, ופרלמנטים אחדים אמנם העניקו לו הכרה רשמית. המשמר החברתי תרגם את ההכרזה לעברית, וקורא כעת ליו"ר הכנסת לאמץ אותה כאן בישראל.

מהי הכרזה בדבר פתיחות פרלמנטרית?

נוסח ערבי

נוסח ערבי

ההכרזה בדבר פתיחות פרלמנטרית נידונה לראשונה בכינוס של ראשי ארגוני ניטור פרלמנטריים שארגנו במשותף המכון הלאומי לדמוקרטיה (NDI), Sunlight Foundation והשותפות למען שקיפות בחקיקה של אמריקה הלטינית (The American Legislative Transparency Network) בעיר וושינגטון. הכינוס התקיים בין ה-30 באפריל ל-2 במאי 2012 בתמיכתם של Omidyar Network, המכון לחברה פתוחה (The Open Society Institute), הקרן הלאומית לדמוקרטיה (The National Endowment for Democracy), מכון הבנק העולמי (WBI) ושגרירות מקסיקו בארצות הברית. גרסה מעודכנת של ההכרזה, המשקפת את הקונצנזוס השורר בין משתתפי הכנס, נסקרה בוועידה לפתיחות נתונים בנושאי חקיקה בפריז ב-6 וב-7 ביולי 2012, שארגנו Regards Citoyens, Centre d’études Européennes de Sciences Po ו-Médialab Sciences Po. טיוטה מקוונת פורסמה להערות הציבור מ-11 ביוני עד 31 ביולי 2012. הגרסה הסופית של ההכרזה, המצויה באתר OpeningParliament.org, הוצגה לראשונה בוועידה הבינלאומית לפרלמנט האינטרנטי (World e-Parliament Conference) ברומא ביום הדמוקרטיה הבין-לאומי ב-15 בספטמבר 2012.

התרגום העברי

הנוסח העברי של ההכרזה בדבר פתיחות פרלמנטרית יצא לפועל בזכותן של המתרגמת מרים שפס והעורכת עידית נבו, שעמלו עליו בהתנדבות. הוא מצטרף ל-25 תרגומים קודמים של ההכרזה ללשונות שונות – ביניהן סינית, אלבנית, בורמזית וקטלאנית. את כל התרגומים אפשר למצוא באתר הרשמי של ההכרזה. בין התרגומים הקיימים ישנו גם נוסח בערבית.

להורדת ההכרזה

 

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs