על חוקים בקנה: מאגר הצעות חוק חברתיות-כלכליות

"חוקים בקנה" הוא מאגר פירושים להצעות חוק חברתיות-כלכליות הנידונות בכנסת. פירוש של הצעת חוק הוא טקסט קצר, פשוט ובהיר. הפירוש מסביר:

  • מה אומרת הצעת החוק
  • מה המצב שאותו היא אמורה לשנות
  • כיצד תשנה את המצב הקיים.

מאגר הפירושים נועד להנגיש את הצעות החוק לציבור עוד לפני שאושרו או נפסלו, כלומר בשלב שבו אפשר עדיין להשפיע על הליך החקיקה. המאגר מקוטלג לפי הנושאים החברתיים שההצעות עוסקות בהם, המוצגים ברשימה מצד ימין. לחיצה על כל נושא תוביל לרשימת הצעות החוק המשפיעות עליו. את הרשימה המלאה של הצעות החוק בכנסת הנוכחית אפשר לראות לראות כאן (וכאן אפשר לראות את הצעות החוק מהכנסת הקודמת) או במדריך להצעות חוק חברתיות כלכליות.

את הפירושים כותבים מתנדבי מחלקת המחקר של המשמר החברתי, והם משמשים את פעילי הארגון ואת כלל הציבור. אתם מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה או הערה.

הפירושים

פירוש של הצעת חוק הוא טקסט קצר, פשוט ובהיר שמסביר מה אומרת הצעת החוק, מה המצב שאותו היא אמורה לשנות וכיצד תשנה אותו, אם תאושר. אמנם לכל הצעת חוק שמוגשת לכנסת מצורפים דברי הסבר מאת מי שהגיש אותה – ח"כ או הממשלה – אלא שלעתים קרובות הם כתובים בלשון משפטית גבוהה ומסובכת. כמו כן, דברי ההסבר הללו מנסים "למכור" את הצעת החוק, ומטבע הדברים הם אינם ביקורתיים במיוחד. הם אינם מזכירים את החולשות של הצעת החוק ובוודאי לא יציינו אם היא עוזרת בעיקר לאינטרסים של אנשים פרטיים מסוימים. הפירושים שמציעה מחלקת המחקר של המשמר החברתי נכתבים מנקודת מבט מפוכחת וביקורתית.

את מי משמש המאגר

למיטב ידיעתנו, מאגר החקיקה הנוכחי הוא מיזם ראשון מסוגו ובהיקפו להנגשת הצעות חוק העומדות בפני חקיקה או פסילה. הוא מאפשר לציבור הרחב הבנה טובה יותר – ומתוך כך, השתתפות עמוקה יותר – בהליכים הפרלמנטריים בישראל. עד כה, פירושי הצעות החוק שימשו בעיקר את משקיפי המשמר החברתי; חלקן פורסם מדי שבוע באתר האינטרנט של המשמר החברתי במסגרת סקירת הדיונים שהמשקיפים ישתתפו בהם. מלבד המשקיפים, הפירושים שימשו גם את מצביעי המדד החברתי. כעת אנו שואפים שמאגר החקיקה הזה ישמש את כלל הציבור הישראלי, בכל גיל ורמת הבנה. אנו מצדנו נמשיך לעדכן את מאגר החקיקה, להעשיר אותו ולשפר את פירושי החוקים שמופיעים בו.

 המתנדבים במחלקת המחקר

את הפירושים כותבים המתנדבות והמתנדבים במחלקת המחקר של המשמר החברתי. המתנדבים אינם נדרשים להיות עיתונאים, משפטנים או מומחים באף תחום, אלא רק בעלי עין ביקורתית ורצון להבין ולרדת לעומקם של דברים. אנו עומדים על כך שמתנדבי המחלקה לא יצטרכו לעמוד בדרישה נוקשה של הוכחת מומחיות, ולכך יש כמה סיבות:

  • ראשית, פעילותם, כמו פעילות המשקיפים במשמר החברתי, היא השתתפות אזרחית בהליך החקיקה. חשוב שפעילות כזאת תהיה נגישה לכל המעוניין.
  • שנית, שפת החוק גבוהה, מסובכת ומעייפת, ובגלל כל אלה – גם מדירה. לעומת זאת, שפתם של המתנדבים פשוטה, ישירה, בהירה וביקורתית.
  • שלישית, כאשר אדם שאינו מומחה בנושא מסביר אותו, הוא יעשה זאת במונחים פשוטים ונהירים שיהיו ברורים גם לאחרים שאינם מומחים. זה די חשוב כשמבקשים להסביר הצעות חוק לציבור הרחב.

בין מאגר חקיקה לצדק חברתי

פירוש הצעות החוק העומדות בפני הכנסת החל עם תחילת עבודתו של המשמר החברתי. עיקר פעילותו של המשמר היא להנגיש לציבור את המתרחש בכנסת ולעודד השתתפות אזרחית בהליך החקיקה בפרלמנט הישראלי. זאת מתוך מחשבה שככל שהאזרחים יהיו פעילים יותר, ככל שימלאו את ספסלי הדיונים בוועדות הכנסת, ככל שישקיפו בדיוני המליאה – כך יגבר קולם וייענו צורכיהם בעבודת הכנסת.

זו הדרך הטובה, הדמוקרטית והבטוחה ביותר לצדק חברתי. בעצם נוכחותם בכנסת משקיפי המשמר החברתי מחזקים אותה בפעולתה, נותנים לה גב לעמוד מול הממשלה ולפקח עליה, דואגים שחברי הכנסת יפעלו ביושרה ומזכירים לח"כים להציב בראש מעייניהם את הדאגה לציבור. "אור השמש הוא המחטא הטוב ביותר", ובהגיעם לכנסת שופכים המשקיפים על דיוני ועדות הכנסת אור גדול וחזק.

תפריט חקיקה

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs