העדויות שלנו

כדי לשנות את המציאות, צריך להכיר אותה מיד ראשונה. זה בדיוק מה שאנחנו עושים במשמר החברתי: מדי שבוע, חודש אחר חודש, הפעילים שלנו מגיעים לדיוני הוועדות בכנסת, ומתעדים את מה שראו ושמעו שם. אנשי המשמר החברתי באים למשכן במטרה ברורה: לקדם את הצדק החברתי והשוויון האזרחי בישראל; לחזק את הדמוקרטיה כדי לבצר את ערכי היסוד האלה; ולקדם את השקיפות, על מנת להגביר את הפיקוח על בעלי השררה. אחד הכלים להשגת מטרה זו הוא העדות. לקריאת העדויות לחצו כאן.

עדות איננה דיווח, והמשקיפים אינם מצופים להיות עיתונאים. כל עדות מוסרת את הרשמים של הפעיל/ה, את מה שנאמר ואת מה שהושתק, את מכלול העובדות כפי שנתפסו ברגע נתון על ידי אזרח/ית מן השורה. משום כך, כל עדות היא חד פעמית: היא מבטאת את המפגש הייחודי בין האזרח/ית לבין המערכת.

חדר-ועדה-ריק-ריקה-עדויות

אולם דיונים במשכן הכנסת

המשקיפים חופשיים לכתוב עדות בכל צורה או סגנון שנראה להם לנכון, וכולן יעלו לאתר המשמר החברתי ללא הגבלה (אך לאחר עריכה קלה). עם זאת, העדות היא כלי אחד מבין רבים לקידום מטרות המשמר החברתי והיא מכוונת בראש ובראשונה להשגת השפעה ציבורית. לכן אנו מעודדים כל משקיף לגבש עדות שתהיה ברורה ומעניינת (על אף שהמציאות לעיתים מסורבלת ומשעממת); שתפרט מי השתתפו בדיון, מה הרקע לקיומו, מה נאמר בו ומה הוחלט בסופו; שתביא לקורא לא רק דיווח פרוטוקולי יבש (לשם כך יש פרוטוקולים) אלא גם את מה שרואות העיניים ואת מה שמתרחש מסביב.

דוגמא לעדות מוועדת העבודה, הרווחה והבריאות

דוגמא לעדות מוועדת העבודה, הרווחה והבריאות

כלומר, עדויות מגיעות בכל הצבעים והצורות ואינן מכילות את כל תוכן הדיון בוועדה. לעיתים יציגו חלקים ספציפיים, מעניינים במיוחד, ולעיתים אף יספיק אירוע קטן בלבד. גם אבחנה אישית של המשקיף תהיה טובה באותה המידה. יש המעדיפים להוסיף ציטוטים מדויקים או קטעי דיאלוג מוצלחים מהדיון, ויש המעדיפים לנתח את הצעת החוק או הנושא העומד על הפרק. חלק מהעדויות מתרכזות באופן ניהול הדיון וחלק בעמדה האידאולוגית של הדובר. עדויות מסוימות מתמקדות בחברי הכנסת בעוד אחרות ישימו את הזרקור על פקידי הממשלה, על בעלי האינטרס או על נאום מרגש.

העדויות פותחות צוהר לנעשה באולמות החקיקה, אשר במשך שנים נותרו מוסתרים מעיני הציבור. הן מאפשרות להעביר את מה שאינו מועבר בהודעות לעיתונות או בפרוטוקול הרשמי (ואף לא בשידורים ישירים מטושטשים באתר הכנסת). העדויות קולטות מה שאינו נקלט באמצעים אחרים, כמו חברי כנסת שנעלמים עם היעלמות המצלמות, לוביסטים שמרגישים בדיונים כבביתם, שיחות חשודות לפני ומחוץ לפתיחת הדיון, ועדות שהח"כים מתעלמים מקיומן בקביעות, וגם את אופן ההצבעה של חברי הכנסת בדיוני הוועדות – מידע בסיסי שאינו מתועד היום באף מקום, גם לא בפרוטוקול.

כ-700 עדויות פורסמו על ידי משקיפי המשמר החברתי בשלוש השנים האחרונות. כמכלול, הן יוצרות פסיפס עשיר, המשקף את הזהות הרב-גונית של החברה הישראלית ושל פעילי המשמר החברתי: צעירים ומבוגרים, תושבי מרכז ופריפריה, יהודים וערבים, חילונים ודתיים, שחברו יחד כדי לשנות את כללי המשחק בפרלמנט הישראלי.

עדויות אחרונות שפורסמו:

נגישות
HTML Generator Sample Page

האתר נבנה ע"י - 5BreadCrumbs